Çekme Karavan Dünyasının Gümüş Mermisi Airstream

Karavan meraklıları bilirler ki, çekme karavan denilince akla ilk gelen Airstream’lerdir. Görünüşünden dolayı “Gümüş mermi” adı verilen Airstream’ler çekme karavan dünyasının ikon markalarından biridir. Onu farklılaştıran cilalı alüminyum karoseri ve ultra hafif yapısı ile diğer çekme karavanlardan kolayca ayırt edilir. Mazisi 1920’li yıllara kadar dayanan Airstream’i gelin birlikte daha yakından tanıyalım.

İLK AİRSTREAMİlk Airstream’ler ne gümüş renkliydi, ne de mermiye benziyordu. Üretilen ilk Airstream’ler Teardrop şeklindeydi ve ahşaptan üretilen malemelerle yapılıyorlardı. Dört kişilikti ve kendi su tankerini taşıyorlardı. Zamanla Airstream’lerin dış tasarımı günümüzdeki şekilde değiştirildi ve o günden bu güne kadar bu tasarımını korudu. İlk Airsteream, avukat ve boş zamanlarında garajında treyler üreten Wally Byam tarafından yaratıldı.

su-gecirmez-airstream

Bir kültür haline gelmiş, cilalı ve daha hafif kasası ile farklı duran Airstream’ler kesinlikle su geçirmez özelliktelerdir. Üretiminlerinde Rolex gibi kapsamlı bir su geçirme testine tabi tutulurlar. Bu üretim yapısı sayesinde karavanların belkide en büyük sorunlarından birisi olan nem ve su alma sorununu ortadan kaldırmışlardır.

2.Dünya Savaşında ağır ekonomik ve küresel kriz sebebiyle üretimi duran, fakat sonrasında daha güçlü tasarımlar ile üretime devam eden Airstream, tarihte çok önemli reklam hikayelerine sahiptir. Bunlardan bahsedecek olursak;

Apollo 11 görevinden sonra dünyaya dönen astronotlar, Airstream içinde izole şekilde karantinada kalmışlardır. Bu olay Airstream şirketi için paha biçilmez bir reklam olmuştur. Her anı kayıt edilen ve tüm dünyanın izlediği bu olay sayesinde herkes Aistream markasını tanımıştır ve karavanda yaşamın nasıl olduğunu kavramıştır.apollo11-airstream-karavan

Airstream’in ne kadar hafif olduğunu en vurucu bir şekilde anlatan reklam ise; Wally Byam’ın kendi gerilla pazarlamasıdır. 1950’lerde Airstreamer’s üyeleri ile, Amerika içerisinde ve diğer kıtalarda yeni yerler keşfettikleri geziler planlayan Wally Byam, gittikleri yerlerde karavanları ilk defa gören insanların merakı sayesinde Airstream sevgisini hızla yaymıştır.

Hollywood filmlerinde Airstream karavanların yaygın olarak kullanılması ise bu çekme karavanları bir ikon haline getirmiştir. Öyle ki, geçmiş yıllarda bir çok Hollywood yıldızı, bir Airstream sahibi olmanın ikonik bir göstergesi olduğuna inanıyorlardı. Günümüzde de bir çok Hollywood yıldızının farklı özel tasarımlara sahip airstream karavanları bulunuyor.

airstream-min

Dünyanın en çok gezen karavanı ünvanına sahip Airstream şirketi, geleneksel tasarımında ödün vermeden yakın zamanda elektrikli konseptlerini sunmaya hazırlanıyor. Gerçek bir ikon olan Airstream, teknolojiyle daha da güçlenmeye ve yerini kimseye bırakmayacağa benziyor…

Gökdeniz Papağan

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir