Almanlar karavanıyla Adriyatik’e iniyor, Türkiye’de ise…

Doğal güzellikleri açısından dünyayı kıskandıracak eşsiz yerlere sahip olan ülkemizin caravan açısından en önemli handikapı ‘karavan kültürü’nün yeterince anlaşılamamış ve gelişememiş olması…

Modern rekabet içerisinde birçok şeyde değişim gözleniyor. Bu değişimlerden biri de tatil anlayışı… Beyaz yakalıların alternatif turizm beklentisi karavan sektörünü hareketlendiriyor. Hesaplamalara göre mali açıdan da daha avantajlı. Üstelik doğaya da zarar vermiyor

KARAVAN BİR KÜLTÜR İŞİ

Karavan ile seyahat etmek daha çok bir kültür işi. Avrupa’da çok yaygın. İtalya’da bir pazar yerinde sebze- meyve gibi karavan satıldığını duymuştum. Şöyle düşünün Almanya’da olan bir kişi karavanıyla hafta sonu Adriyatik denizine inebiliyor. Türkiye’de ise karavan tatilini insanlar henüz yeterince bilmiyor. Oysa karavan seyahatini diğer tatil seçeneklerine göre daha zevkli bulanlar artıyor. Hesaplamalara göre mali açıdan da daha avantajlı. Üstelik doğaya da zarar vermiyor. Bu işin gönüllüsü çok. Tatil anlayışı değişiyor. İnsanlar artık daha bilinçli, doğaya yöneliyorlar. Özellikle beyaz yakalıların alternatif turizm beklentisi var. İşte bu durum, karavan sektörünü hareketlendiriyor. Türkiye karavan pazarında üretim yapan yaklaşık 8 şirket var. Üretimin büyük bölümü Adapazarı’nda yapılıyor. Bursa ve Ankara’da da üretici firmalar, ayrıca birkaç da distribütör firma var. Yabancı üretici yok. Pazara yerli üreticiler hakim. Konuştuğumuz üreticiler yurtiçi pazarda yılda yaklaşık 600 karavan satıldığını ifade ediyor. Bu rakamın çok küçük olduğunu ifade eden üreticiler Türkiye’de 5 milyar euroluk bir potansiyel olduğunu belirtiyor. Satışta çekme karavanlarda fiyatlar 15 bile 45 bin lira arasında değişiyor. Motokaravanlarda, araç hariç 60 bin liradan 90 bine kadar gidiyor. Trend çekme karavan kullanmak.

ÇEKME KARAVANDA YERLİ TERCİHİ

Sahibinden.com verilerine göre yılın 7 ayında çekme karavan ilan sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36, fiyatlar ise yüzde 34 arttı. Çekme karavanlarda yerli karavan üreticileri daha çok tercih ediliyor. En çok tercih edilen 3 yerli marka: Başoğlu, Erba ve Avrupa. Motokaravanda ise yabancı markalar önde. Tofaş-Fiat, Peugeot, Iveco en çok tercih edilen markalar.

ÖZEL ÜRETİM YAPIYOR, ÇÖLÜN ORTASINA GÖNDERDİ

Başoğlu Karavan, 37 yıldır karavan üretimi yapiyor. Türkiye’deki en büyük yerli karavan üreticisi konumunda. Adapazarı’nda 15 bin m2 alan üzerindeki fabrikasında, 30 kişilik ekibiyle üretim yapıyor. Tatil ve satış karavanları, motokaravan, çeşitli araçlar üzerine mobil bankalar, klinikler, marketler, hatta fast-food satış promosyon üniteleri üretiyor. Özel üretim de yapıyor. Şantiye, film seti takip aracı, mobil ofisler, veteriner, klinik karavanları, göz muayene motokaravanı hatta dershane bile üretmiş. Daha çok Batı Avrupa’ya olmak üzere toplam 24 ülkeye ihracatı var. Avrupa’da 20’ye yakın bayisi bulunuyor. 2008 yılında ürettikleri ‘Caretta’ mini karavan serisinin büyük ilgi gördüğünü aktaran Başoğlu Karavan Yönetim Kurulu Başkanı Engin Başoğlu, “Arabistan-Riyad’a, çölün ortasına gönderdik. Dubaiye de göndereceğiz. Japonya’ya, Yeni Zelanda’ya böyle bir ürünü göndermek kolay değil. Biz göndermeye başladık. Brezilya ile de kontağımız var. İyi bir noktaya geldik” dedi. Almanya’daki bütün belediyelerde, orada yaşayan kişi sayısına göre belli bir sayıda kamping kurma zorunluluğu olduğu bilgisini aktaran Engin Başoğlu şöyle konuştu: “Türkiye’ye klasik otelcilik zihniyeti hakim. Kampçılık Türkiye’ye sevdirilmedi. Halkın bu alışkanlıktan haberi yok. Türkiye için çok uygun, doğayı koruyan, alternatif bir tatil yöntemi olmasına rağmen altyapı sağlanmıyor, yatırımcılar desteklenmiyor, teşvik verilmiyor. 1980’lere kadar Türkiye’de yaklaşık 500 tane kamping varken bu rakam bugün 100’lere geriledi. Almanya’da bine yakın kamp var. Turizm Bakanlığı’nın bu işin üzerine biraz daha gitmesi gerekiyor. Yurtdışındaki büyük karavan kamping zincirlerinin Türkiye’de yatırım yapması teşvik edilebilir.”

YERLİ ÜRETİMİN GELİŞMESİ LAZIM

Erba ve Avrupa firmaları da ürettiği ‘özel çözüm’ ya da kişiye özel karavanlarla müşterilerinden geçer not alan önemli firmalarımızın başında geliyor. Türkiye’de özel tasarım en çok tercih edilen caravan çeşitlerinin başında geliyor. Erba, özel çeşitte iddialı firmalardan biri. Firma yetkilileri, gerek tasarım gerekse de marka bilinirliği açısından çok önemli bir noktada olduklarını ifade ediyorlar.

GİDEREK YAYGINLAŞIYOR

Karavan sektörü ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Durum böyle olunca da firmaların müşterilerine sunduğu hizmet çeşitliliği de artıyor. Karavan kültürünün son dönemlerde beyaz yakalılar başta olmak üzere aileler ve gençler arasında yaygınlaşması sektörü daha da kaliteli hale getirdi. 80 milyonu aşkın nüfusuyla, genç ve dinamik demografik yapısıyla Türkiye’de caravan sektörü daha da yaygınlaşacağa benziyor.

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir