Doğayla Baş Başa Kalabileceğiniz En İyi Kamp Noktaları

Salgın sonrası dönemde kalabalıktan uzak sessiz sakin bir şekilde, biraz olsun yaşanılanları unutmak istiyorsanız bu liste tam size göre. Bu yaz için plan yapmadan önce mutlaka yazımızı okuyun. Belki size farklı bir fikir verebilir.

SON ZAMANLARDA KAMPÇILARIN GÖZDESI: BAFA GÖLÜ-MİLAS

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan ve Muğla-Aydın il sınırları içinde yer alan Bafa gölü, ilginç bir coğrafi geçmişe de sahip. Söke Ovası 2000 yıl kadar önce denizdi, burada büyük bir körfez vardı. Büyük Menderes Irmağı’nın getirdiği alüvyonlar körfezi doldurdu ve ova haline getirdi. Bugünkü Bafa Gölü ise denizden bir parça olarak arada kaldı. Yaklaşık 60 kilometrekarelik yüz ölçüme sahip olan Bafa Gölü’nün denizden yüksekliği 2 metre, en derin bölümü 21 metre, uzun ekseni 16 kilometre ve en geniş yeri 6 kilometre. Etrafı zeytinliklerle çevrili gölün üzerinde iki ada bulunuyor. İkiz adalardan biri aslında tam ada değil, bir kumulla karaya bağlı. Bafa Gölü’nde kefal, levrek, yılan balığı da tutuluyor. Yaklaşık 60 kilometrekarelik yüz ölçüme sahip olan Bafa Gölü’nün denizden yüksekliği 2 metre, en derin bölümü 21 metre, uzun ekseni 16 kilometre ve en geniş yeri 6 kilometre.

BİR YANI DENİZ BİR YANI ORMAN: DANİŞMENT ORMAN KAMPI-KEŞAN

Saros Körfezi kıyısında, 13 hektar büyüklüğündeki kamp alanının bir yanı deniz, bir yanı meşe ormanı. Alanda elektrik, su, tuvalet, market gibi olanaklar bulunuyor. Yemekle uğraşmak istemeyen kampçılar için bir de restoran var. Yüzme, doğa yürüyüşü, bisiklet ve fotoğraf gibi aktivitelere uygun olan bölgede güzel bir kamp deneyimi yaşayacaksınız.

TECRÜBEDEN FAYDALANIN: YEDİGÖLLER KAMP ALANI-BOLU

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu il sınırları içinde zengin bir bitki örtüsüne sahip Yedigöller Milli Parkı, kuzeyden güneye doğru sıralanmış 7 gölden oluşuyor. Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’den oluşan göller, kayan kütlelerin vadilerin önünü kapatması ile oluşmuş ve bulunduğu yöreye ismini vermiş. 1965 yılında milli park ilan edilen Yedigöller; 2019 hektarlık alanı kaplayan doğaseverler için bir yeryüzü cenneti. Yer altından geçişlerle birbirine bağlanan göllerin çevresinde, köknar, kayın, çam, meşe, gürgen gibi ağaç türleri bulunuyor. Burası Türkiye’nin en gözde ve doğasıyla en güzel kamp alanlarından…

Ancak içinde büfe, restoran gibi olanaklar yok. Hazırlıklı gitmek gerekiyor. Bölgede tecrübeli kampçıların yoğun olması, yeni başlayan kampçılar için avantaj. Alanda su, tuvalet, aydınlatma ve tahta masalar var. Yürümek, yüzmek, bisiklet ve kano gibi birçok doğa aktivitesine olanak tanıyor.

GENÇLER İÇİN ÇEKİM MERKEZİ: KABAK KOYU-FETHİYE

Dünyanın koruma altına alınan 100 dağı arasında yer alan Babadağ’ın eteklerindeki 200 metrelik koy, Fethiye merkeze 33 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Özellikle genç kampçıların tercihi. Elektrik, duş, tuvalet ve yemek gibi tüm ihtiyaçları karşılama olanağı var. Sekiz kampingin bulunduğu koyda çadır kurmak ücretsiz ancak çadır kiralamanın fiyatı geçen yıl günlük 100-125 TL’den başlıyordu. Bu kamp tatilinin popüler olmasından dolayı fiyatlar biraz daha artacaktır. Sağlam bir çadır almanızı öneririz.

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir