Doğa ile müthiş bir birleşme ve rahatlık: Serbet Dalış

Life Aquatic Freedive & Yoga School Serbest Dalış Eğitmeni Adnan Yanbay,  “Günümüzün yaşam şartlarının insanların doğadan uzaklaştırması sonucu birçoğumuzun hayatında doldurulamaz boşluklar oluştu. Doğa sporları ile bu boşlukları bir nebze de olsa doldurma imkanı sunuyoruz” dedi.

Life Aquatic, sadece bir eğitim merkezi değil, aynı zamanda insanların kendilerini ifade edebilecekleri, başkalarının yaşamlarına ortak olabilecekleri ve her şeyden önemlisi kendi deneyimlerini paylaşabilecekleri bir yaşam alanı olarak hizmet veriyor.

İlgili olduğunuz  Doğa ve Su Sporlarından bahseder misiniz? Neden Doğa ve Su Sporları yapılmalı ne gibi katkıları vardır, bu konudaki tavsiyeleriniz nedir?

Bir düşünün… Vücudunuz ve beyniniz tamamen rahatlamış, kendinizi suyun derinliklerine bırakıyorsunuz. Tıpkı bir yunus ya da dev bir balina gibi doğanın muhteşem harmonisinin bir parçası haline geliyorsunuz. Serbest dalış en basit haliyle nefesimizi tutup suyun derinliklerine kendimizi bırakmaktır. Keşfetmek ve özgürlüktür…

Serbest dalışı kavrayabilmek için insanlık tarihine bakmamız, insanoğlunun doğayla olan bağını, özellikle de insan vücudunun serbest dalışa olan genetik yatkınlığını anlamamız gerekir. İnsanlığın su altını keşfi 16.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Tarihte insanlar serbest dalışı bir avlanma yöntemi olarak kullanmış, beslenme ve geçimlerini buna bağlı olarak sürdürmüşlerdir.

Günümüzde serbest dalış deyince insanların aklına ilk olarak zıpkınla balık avlama gelir. Ancak özellikle son 70 yıllık serbest dalış tarihine bakıldığında serbest dalışın aslında insanın kendini keşfedebileceği bir spor olduğu gerçeği ortaya çıkar. Serbest dalış ve doğa sporları insanın, modern ekipmanlar kullanarak doğayla hem rekabet edip hem de onunla bir olma arzusunun yansımasıdır.

Serbest dalışta çok az ekipman kullanılır ya da isteğinize bağlı olarak hiç ekipman kullanılmaz. En büyük avantajı ise ekipmanlı dalışta olduğu gibi derinlik sınırlaması olmamasıdır. Ulaşabileceğiniz derinlik sadece sizin çalışma disiplininiz ve kişisel limitlerinize bağlıdır. Doğa ile müthiş bir birleşme ve rahatlık serbest dalışın en çekici özelliklerindendir.

Serbest Dalış ve İnsan Anatomisi

İnsanlığın su altını keşfi 16.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Tarihte insanlar serbest dalışı bir avlanma yöntemi olarak kullanmış, beslenme ve geçimlerini buna bağlı olarak sürdürmüşlerdir. Günümüzde serbest dalış deyince insanların aklına ilk olarak zıpkınla balık avlama gelir. Ancak özellikle son 70 yıllık serbest dalış tarihine bakıldığında serbest dalışın aslında insanın kendini keşfedebileceği bir spor olduğu gerçeği ortaya çıkar.

İnsan vücudu muhteşem bir işleyişe ve inanılmaz bir uyum sağlama yeteneğine sahip. Vücudumuz, insanın suyla bağlantısını kanıtlarcasına suya karşı tepki gösterir. Yeni doğmuş bir bebeğin bile kafası suya batırıldığında bebeğin ilk tepkisi nefesini tutmak olur. Bunun sadece bir refleks mi yoksa insanoğlunun su ile ilişkisinin bir ispatı mı olduğunu hiç düşündünüz mü?

1960’lı yıllara kadar sır olan bu sorunun cevabı bilim insanları tarafından çok geç de olsa bulundu: Human Mammalian Dive Reflex ( insan memeli dalış refleksi) . MDR, çok basit anlamda düşündüğümüzde, insan yüzünün suyla teması ve derine gidildikçe basıncın artması sonucunda vücutta başlayan ve insanın nefesini daha uzun tutmasına, daha derine gitmesine yardım eden fizyolojik değişiklikler zinciridir. Serbest dalış teorisi genel anlamda MDR üzerine kurulmuştur. MDR hakkında daha geniş bilgiye SSI Seviye 1 ve Seviye 2 serbest dalış kurslarında ulaşılabilirsiniz.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız, ön planda olan hizmetleriniz nelerdir?

Life Aquatic Serbest Dalış ve Yoga Okulunu Isabel Both Yanbay ve benim tarafından 2013’te Türkiye’nin en güzel koylarına sahip olan Kaş ilçesinde kuruldu. Ben serbest dalıştan, Isabel Both ise yogadan sorumlu. Hikayemiz 2010 yılında Tayland’da başladı. 2013 yılında Türkiye’ye taşındı. Kişiler için özelleştirilmiş farklı serbest dalış, Yoga ve Stand up paddle kursları düzenlemekleyiz. Kurs programlarımızı Antalya’nın Kaş ilçesinde 1 Mart -1 Aralık tarihleri arasında öğrencilerimizle buluşturuyoruz.

Bu programlar her seviyeden doğa sporları ve aktivite severler için düzenlenmiş ve herkesin özel sınırları göz önünde bulundurularak hazırlanmış sınıf ve deniz çalışmalarında oluşuyor. Felsefemizi anlatmak için öncelikle Aquatic nedir, bunu açıklamalıyız. Aquatic’in kelime anlamı su ile ilişkili, suyun etrafında ya da içinde yaşayan demektir.

Biz hayatımızın suya bağımlılığını hisseden insanlar olarak hayatlarımızı suyun etrafında kurmak hatta mümkün olduğu kadar suyun içinde olabilme çabası içindeyiz. Serbest dalışın suyla bütünleşmenin en uygun yolu olduğunu düşünüyoruz. Life Aquatic,  bizim için bir yaşam tarzı. Sadece bir eğitim merkezi değil aynı zamanda insanların kendilerini ifade edebilecekleri, yaşamımıza ortak olabilecekleri ve her şeyden önemlisi kendi deneyimlerini bizimle paylaşabilecekleri bir yaşam alanı. Biz denizi, doğayı, hayvanları, gökyüzünü ve yıldızları tabi ki insanları her şeyden çok barışı seven bir grup insanız. Biz insanların hayatla bağlarını koruması için doğayı koruması gerektiğine inanıyoruz. Sporun birleştiriciliğini ve birlikteliğin güzelliğini seviyoruz.

Kurulduğumuz günden beri uluslararası bir misafir profiline sahip olan merkezimize daha fazla uluslararası bilinirlik sağlamak, tabi geçen yıllarını deneyimi ile kurs olanaklarımızı geliştirmek birinci önceliğimiz. Tabi ki gelişirken her yıl tekrar bizimle birlikte olmak isteyerek geri gelen öğrencilerimizin bizimle bağ kurmasını sağlayan özelliklerimizi de korumaya çok büyük gayret gösteriyoruz.

Geçen yıllarda aldığımız ‘Kalite Yönetimi’ ödüllerimiz bizi ileride daha başarılı olmak için ışık tutuyor ve bu kaliteyi daha üst düzeye nasıl çıkarabileceğimiz konusunda da yol gösteriyor.

Sanayi Devrimi ile insanların şehirlerde daha yoğun yaşamaya başlaması ve günümüzün yaşam şartlarının insanların doğadan uzaklaştırması sonucu birçoğumuzun hayatında doldurulamaz boşluklar oluştu. Doğa sporları ile bu boşlukları bir nebze de olsa doldurma imkanı sunuyoruz.

RÖPORTAJ: GİZEM YARALI

CAMP&CARAVAN

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir