Doğanın Canavarları

Yılmazlar Group, doğayı keşfederken sınırsız bir macera peşinde olanlara Unimog U 1300 L ve Unimog U 4000’i sunuyor. Her ikisi de dev birer canavar!

 Unimog U 1300 L

Unimog U 1300 L üstün gücü ispatlanmış 6 silindirli OM 366 A Mercedes-Benz dizel motoruyla donatıldı. Bu motorların yanma odalarında emilen hava, türbülans yaparak yakıtta tam olarak karışıp yandığından egzoz gazlarının çevreyi kirletme oranı çok düşük.

Ana vitesleri elle kumada edilirken takviye viteslerine geçirilmesi gene vites kolundan fakat basınçlı hava kontrol yardımıyla otomatik olarak yapılır. Vites kutusu ve vites tahvil oranları, konvoy gidişi de dâhil olmak üzere her türlü çalışma şartına azami uyum sağlayacak şekilde geliştirildi.

Debriyaj: kuru tip, tek plakalı, 350 mm çapında.

Şanzıman: 8 ileri ve 4 geri vitesli tam senkromeçli 2 hızlı arazi vitesli.

Akslar: Ön ve arka aks, portal redüksiyon dişli göbekli, geliştirilmiş hypoid tip ayna mahruti ile mücehhezdir. Arazi vitesi ve diferansiyel kilitleri araç hareket halindeyken dahi devreye sokulabilir.

Süspansiyon: Ön-arka helezon yay ve amorsitörlü.

Fren Sistemi: Servis freni, hidrolik kumandalı, çift devresi, hidrovaklı ve yüke göre otomatik ayarlı sistem. El freni, yay kurmalı, arka tekerleklere tesirli ve %30 eğimde etkili.

Direksiyon: Döner bilyalı, hidrolik kumandalı direksiyon. Dönş çapı: 14,0 m.

Tekerlek ve lastikler: 4 adet çelik 20* jant üzerine monte edilmiş 11.00 veya R 20 lastikli tekerlek.

Şoför kabini: ses ve suya karşı izole edilmiş elik kabin. Koltuğu ayarlanabilir, 2 veya 3 kişilik.

Ölçü-ağırlık ve diğer kapasiteler: araç boş ağırlıpı: 3900 kilo, müsaade edilen toplam ağrılık: 7500 kilo, ön aks taşıma kapasitesi 4000 kilo, arka aks taşıma kapasitesi 4000 kilo, istiab haddi 3000 kilo, yakıt tankı 160 litre.

Unimog U 4000

Şasi: Üstün esneme kabiliyetli merdiven şasi. 2 adet U profil taşıyıcılarla kaynaklı çapraz boru bağlantı. Güçlendirilmiş şasi profili 185 mm, ana profil 100 mm ara bağlantılar, motor, şanzıman, kasa ve üst yapı, sarsıntıyı önleyici 3 noktadan bağlantılı.

Akslar, süspansiyon: Ön ve arkada portal akslar, redüksiyon dişli göbekli, geliştirilmiş hipoid ayna mahruti ile donatılmıştır. Arazi vitesi ile ön ve arka diferansiyel kilitleri araç hareket halindeyken de devreye sokulabilir.

Motor: Daha yüksek motor gücü ve azami tork. Daha az yakıt sarfiyatı. Euro III emisyon sınıfı. Sürücü bilgilendirme sistemi hız sınırlayıcı ve hız ayarlayıcı. Hava kompresörü ve daha güçlü alternatör (24V/80 A) Dizel, kerestin, PME gibi farkı yakıt türleri kullanılabilir özelliği 2 kademeli motor freni.

Şanzıman: Daha uzun ömür devri ve asgariye indirilmiş sessiz çalışma özelliği. Vites seçiminde hata yapma ihtimalinin ortadan kaldırılması. EPS devreden çıktığında acil seyir imkânı. Tam senkromeçli MB B hızlı elektro pnömatik şanzıman (EPS) ve pnömatik arazi vitesine geçiş, 6 geri vites. Entegre edilmiş dağıtıcı şanzıman.

Sürücü kabini: 3 nokta bağlantılı, sese ve suya karşı izole edilmiş devrilebilir çelik kabin, tarassut kapağı. Çok yönlü ayarlanabilir sürücü koltuğu.

Göstergeler: Analog, hız, motor devir, fren basıncı, motor sıcaklığı, yakıt göstergeleri, katedilen km, çalışma saati, saat, vites durumu, diferansiyel kilidi, dış sıcaklık, ilave güç çıkışı, çalışma vitesi. Görsel ve işitsel uyarı göstergesi, hata teşhis göstergesi, seyir kayıt göstergesi.

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir