İpte Yürüme Sporu Slackline

Slackline Nedir?

Slackline (sleklayn), denge eğitimi ve hareketli meditasyon etkisi sağlayan bir spor dalıdır. İlk bakışta ip cambazlığına benzer ve çoğunlukla ağaçlar olmak üzere iki bağlantı noktası arasına gerilmiş sentetik ipin (perlon) üzerinde dengede kalabilme prensibine dayanır.  Çıkış noktası, Amerika’da bulunan Yosemite Ulusal Parkı’ndaki kaya tırmanışçılarının konsantrasyon, zindelik, denge becerilerini korumak için yaptıkları antrenmanlardır. Günümüzde, dünyanın her yerinde on binlerce kişi tarafından yapılan, birçok farklı alt disiplini olan, uluslararası şampiyonaları ve profesyonel sporcuları bulunan bağımsız bir spor haline gelmiştir.​

Slackline kırk yılı aşkın süre önce ortaya çıkmış olsa da özellikle son yıllarda sporun gelişimine de paralel olarak kendi içinde longline, waterline, trickline, rodeoline ve yogaline gibi birçok alt disipline ayrılmıştır. Tüm branşlar hat üzerinde dengede kalmaya dayansa da her disiplinin kendine özgü tekniği, antrenman şekli ve malzemesi bulunur.

Longline

Tipik bir slackline 10 -20 metre uzunluğundadır. Longline ise 40 metreden daha uzun ipler için kullanılan terimdir. Bir longline çok daha yüksek gerilime ve daha büyük bir sarkmaya neden olur bu da halatta yürümeyi zorlaştırır. İpteki büyük sarkma nedeniyle, her “yanlış adım” hattın fazlaca sallanmasına neden olur. Özellikle omuzların gerilmesiyle hissedilen fiziksel yorgunluk zorluğun dozunu arttırır. Sakatlanmaları önlemek için, güvenli bir teknik öğrenmek önemlidir. Çizginin orta kısmını geride bıraktıktan sonra rahat kalmak ve konsantrasyonu kaybetmemek gerekir.

Waterline

Su üzerinde kurulan herhangi bir slackline su hattı olarak tanımlanır. Su üzerinde yürümek hiç kolay değildir çünkü suyun hareketi dengeyi kontrol etmeyi zorlaştırır ve görsel olarak düz zemin algımızı bozar. Suya inişte yaralanma potansiyeli düşük olduğundan, su hattı en güvenli slackline disiplinlerinden biridir. Bununla birlikte, suya çarpma nedeniyle bazı iç kulak yaralanmaları yaşanmıştır.

Trickline

Trickline, jimnastik, akrobasi ve slackline’ın kombinasyonudur; daha yüksek gerilim altında esnek bir dokuma ipiyle donatılır ve trambolin etkisi yaratır. Böylece trickliner’lar rahatlıkla zıplar, atlar, takla atarlar.

Rodeoline

Son yıllarda, rodeoline giderek daha popüler hale gelmiştir. Rodeolinelar özellikle gevşektir, ipin her iki ucunu herhangi bir gerginlik olmadan basitçe sabitleyerek, düz çizgiden daha çok U şekli oluşturulur. Slackliner’lar, sörf adı verilen uygulamayla, ipin bir yandan diğerine sallanmasını sağlar. Gergin slackline’lardan farklı bir  zorluğu vardır. Ayrıca daha uzun ve daha gevşek highline’lar için harika eğitimdir.

Yogaline

Yaygın yoga pozlarının ip üzerinde yapıldığı yoga slackline veya yogaline adı verilen disiplindir. Slackline’ın hareketi, normalde basit olan yoga pozlarının zorluğunu artırır.

 

 

Kaynak: slackline.us

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir