Kamp ve karavan danışmanlığı, sizin için en doğru rotayı çiziyor

 

Röportaj: Kamp&Karavan Danışmanı, Cem Bali

“Öncelikle bu yazıda buluştuğumuz bütün karavancı büyüklerimi, dostlarımı ve karavancılığın ülkemizde gelişmesine katkıda bulunan herkesi sohbet ve muhabbet ile selamlar, tanışmayı ve kamplarda buluşmayı temenni ederim.”

Kamp ve karavan danışmanlığı yapma fikri nasıl başladı, amaçlanan hedef neydi?

Aslında her şey İstanbul Karavan Köyü ile başladı. Karavancı dostlar ile buluştuğumuz kamp alanımızda, karavancılık kültürünün temelinde bulunan yardımlaşma ve karşılaşılan problemlere birlikte çözüm bulmaya çalışmak, bu günlerin temelini oluşturdu. En temelinde aslında karavan sektörü ülkemizde bu kadar gelişmemişken, karavancılığı bir yaşam tarzı olarak benimseyen büyüklerimiz, birtakım problemleri kendi yetenek ve becerileri ile çözümler getirmekte ve bunları da hiçbir karşılık beklemeden paylaşmakta idi.

Karavan ile seyahat teker ilk döndüğünde başlar. Küçüklük anılarımda en canlı tuttuğum karavancılık hatıralarım arasında, her zaman konvoy şeklinde seyahat etmelerimiz çoğunluktadır. Kafilemizdeki hemen hemen her karavanda muhakkak telsiz bulunur ve yolculuk esnasındaki o diyaloglar hem yolun çabuk geçmesini sağlar hem de unutulmaz konuşmalara gebedir. Günümüzde tercih edilmiyor, lakin keşke olsa…

Bu anlattıklarıma en iyi örnek teşkil edecek hatıram ise; yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 50 karavan olarak FICC’nin (Fédération Internationale de Camping, Caravanning et de Autocaravaning) (Uluslararası kamp ve karavan federasyonu) düzenlediği Organizasyona katılmak üzere çıktığımız yolculuktu.

Türkiye sınırlarını geride bıraktığımız ilk kilometrelerde çekme karavanımızın tekerleği kopmuş ve karşı şeride sekerek bir motosikletliye çarpmıştı. İşte bu olay ve akabininde yaşananlar, birlikte hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu bana küçük yaşımda göstermişti.

Kafilemizde bulunan değerli büyüğüm ve karavan üreticisi bir Karavancı, Polisler babamı karakolda hastaneden gelecek haber doğrultusunda alıkoymuşken, karavanımızın tamirini yapmış ve yola hazırlamıştı. Çok şükür motorcuda ciddi bir durum söz konusu olmadığından yolculuğumuza kaldığımız yerden devam etmiştik.

Sizden danışmanlık almaya gelen bir kişiye nasıl yardımcı oluyorsunuz?

İçinde büyüdüğüm karavancılık kültüründe ve kampımızda yaşatmaya çalıştığımız vizyon, karavancı adaylarına elimizden geldiğince karavancılığı anlatmak ve ihtiyaçlarına binaen cevaplar vermektir.

Danışmanlık sürecimiz ise bundan sonra başlamaktadır. Bilenlerimiz muhakkak olacaktır ki kampımızda ve camiamızda çok deneyimli ve yardımsever bir sürü karavancı bulunmaktadır. Şahsen bir heves ile bu hobiye başlayan adayların, daha en başında ‘piyasa’ içine alınmak istenmesine hep karşı durmuşumdur.

Benim görevim, karşı tarafı bilgilendirmekle başlar.  Yeni başlayan veya karavanını değiştirmek isteyen karavancılar ile dostane sohbet ederek, aşama kaydederiz. Her zaman dediğim gibi; en iyi karavancı ihtiyaçlarını en iyi bilen karavancıdır. Bu sözden yola çıkarak, ilk başta kullanıcının ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına göre doğru karavan seçeneklerini ortaya çıkartırız.

Kamp & Karavan Danışmanı olarak yegane görevim; olabilecek en doğru olasılıkları, danışanıma sunmaktır. Sonrası kendi takdirine kalmıştır. Lakin karar aşamalarına beni dâhil eden tüm danışanlarım ile karavan alımından, malzeme seçimine ve hatta çıkacakları seyahatin planlamasına kadar birlikte hareket etmek ve en sonunda onların da camiamızda mutlu ve huzurlu karavancılar olarak görmek, bu iş kolunu seçmemdeki sebeplerin başında gelmektedir.

Danışmanlık almanın önemi nedir?

spesifik ve doğru bilgiler eşliğinde, karavanla yaşamın daha keyifli, kolay ve güvenli bir hale geldiğini tecrübe edeceksiniz.

Ülkemizde gelişmekte olan Kamp ve Karavan Kültürümüze katkı sağlayan ve karavanla yaşantımızı kolaylaştırmak adına çözümler sunan bütün üretici ve tedarikçiler ile birlikte çalışarak, Karavan yaşamına gönül vermiş ve aramıza yeni katılmayı arzulayan bütün Karavancı ve Karavancı adaylarına fayda sağlamak doğrultusunda ortak paydada buluşmak dileği içerisindeyim.

Bu mecrayı yarattıkları ve özenli çalışmaları doğrultusunda bize ve camiamıza katkı sağladıkları için de bütün Camp & Caravan Dergisi ekibine çok teşekkür eder, çalışmalarının devamını dilerim.

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir