Kamp Hayatında Sürdürülebilir Beslenme Planı

Doğayı ve doğada kendimiz ile vakit geçirmeyi seviyorsanız kamp hayatını da seviyorsunuzdur. Fakat kamp yaparken zorlu şartlara karşı korunma ve barınma dışında göz ardı edilen bir unsur daha var: Beslenme!

Kamp hayatında hem enerjinizi hem de bağışıklık sisteminizi destekleyecek bir besin planı oluşturmak en az “iyi bir çadır” kadar önemli. Doğru bir beslenme tarzı ile hem zihin hem de beden sağlığınızı korumak mümkün. Hem günlük hayatınızda hem de kamp hayatınızda uygulayabileceğiniz, sürdürülebilir beslenme planı nasıl oluşturulur?

İdeal Bir Öğün Formülü:

 Sağlıklı bir insanın bir öğünde tüketmesi gereken ideal öğün formülü basitçe şöyle; bir tabağın yarısı sebze, diğer yarısı yarı yarıya olacak şekilde protein ve kompleks karbonhidrat ile oluşturulmuş bir öğün. Böylece bağışıklık sisteminizi koruyarak hem enerji seviyenizi arttırabilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz. Bu şekilde bir plan ile hem şehir hem de kamp hayatında kolaylıkla devam ettirebileceğiniz bir beslenme planı oluşturursunuz.

Karbonhidrattan Korkmayın:

 Son zamanlarda bir numaralı düşman ilan edilen, en çok kaçınılan besin şüphesiz karbonhidratlar. Halbuki insan vücudu için birincil enerji kaynağı karbonhidratlardır. Karbonhidrattan uzak, tek tip beslenme ise ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Ancak kaçınılması gereken işlenmiş karbonhidratlar. Basit karbonhidrat olarak adlandırılan işlenmiş karbonhidrat kana çabuk karışır ve kan şekerini hızlı yükseltir. Mısır şurubu, şeker, paketli tüm yiyecekler, çikolata, pasta, tatlı ve hamur işleri bu gruba örnektir. Kompleks karbonhidrat olarak adlandırılan, kan şekerini dengeleyip sindirime yardımcı olan besinler ise çavdar, tahıl, kepek, yulaf, kurubaklagil, taze meyve, kök ve yeşil sebzelerdir.

Bitki Bazlı Protein de Bir Seçenek:

 Protein insan vücudunun temel fonksiyonlarının yerine getirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Vücuttaki enerji üretiminin %15’i proteinlerden kullanılır. Aynı zamanda kas gelişimi ve hücre onarımı da proteinler ile sağlanır. Protein denilince ilk akla gelen hayvansal gıdalar oluyor iken, aslında bitkisel bazlı besinler ile protein ihtiyacımızı giderebiliriz. Kırmızı et, beyaz et, süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi hayvansal gıdaların yanı sıra fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller ve çiya, kenevir ve keten tohumu gibi tohumlar da önemli protein kaynaklarıdır.

Yağlar:

 Uygun porsiyonlar, doğal ve doğru kaynak ile yağlar insan vücudunun bir diğer önemli enerji kaynağıdır. Beyin fonksiyonları, vitamin emilimi ve hormonların düzenlenmesinde büyük rol oynayan yağlar açlığı kontrol ederek uzun süre tokluk da sağlar. Zeytin, zeytinyağı, organik tereyağı, avokado ve badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler uygun porsiyonlarda tüketilerek sağlıklılık beslenme planımızda bulunması gereken yağlardır.

SENA CANSIZ

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir