Karavan Su Deposu Doldurma Yöntemi Nedir?

 

Yeni bir karavan su deponuz varsa, bakımı için ürünü ve sistemini tanımanız gerekir. Karavan su depolarının tasarımları neredeyse aynıdır ve karavan içindeki ihtiyaçları karşılamak içindir. Karavanlarda genel olarak üç su deposu vardır. Her deponun işlevi farklıdır. Bu nedenle her birinin bakım ve kullanımını bilmek gerekir. Karavan su depoları şu şekilde sıralanır:

1.Tatlı su deposu

Karavanda duş, tuvalet ve mutfak için kullanılan temiz suyun depolanmasını sağlar.

2.Gri su deposu

Duş ve lavabodan atılan kullanılmış suyun depolanmasını sağlar. Her karavanda bulunmayabilir.

3.Atık su deposu

Tuvaletten çıkan atık suyun depolanmasını sağlar. Gri su deposunun bulunmadığı karavanlarda duş ve lavabo suları da atık su deposuna dolar.

Karavan su deposu doldurma

Karavan su depolarını öğrendikten sonra, birkaç adımda su deposu doldurma işleminin nasıl gerçekleştirildiğini aktaralım.

Emme valfını bulmak

Temiz su deposu için suyu hatlardan iten elektrikli su pompası kullanılır. Tankın içine su doldurmak için öncelikle rezervuar yanındaki giriş valfı bulunması gerekir. Valfı kurmanın iki yolu vardır. Bu yollardan ilki; yerel ve şehir tedariki olarak iki ayrı bağlantıdan yerel kaynağa bağlatarak su deposu doldurulabilir. Şehir tedarikini doğrudan kullanmak için su deposu baypas edilir. İkinci yol ise; tek bağlantılı ve suyu depoya ya da tesisata yönlendiren giriş valfı koludur.

Hortumu takmak

Giriş valfının yerinin belirlenmesinin ardından hortum su kaynağı musluğuna takılır. Daha sonra giriş valfı çalıştırılır. Kullanılan hortumun temiz su için tasarlanmış olması önemlidir. Bu hortumlar genellikle mavi veya beyaz renktedir. İçme suyunun temiz kalması için bu hortum gri ve atık su depolarını boşaltmak için kullanılmamalıdır.

Hortum bağlanmıyorsa su haydudu adı verilen küçük konektör kullanılarak hortumun soyulmuş veya dişsiz olan musluklara kolaylıkla bağlanması sağlanır. Hortum su kaynağına, diğer uç da giriş valfına bağlanınca su açılır. Dolum tesisatının suyun yüksek basıncından korunması için hortuma su basıncı regülatörü takılması önerilir. Bu regülatör düşük su basıncı sorunlarını da ortadan kaldırır.

Karavan su deposu dolumu yapmadan önce hortuma su filtresi takılması suda bulunan bakterileri en aza indirip suyu temizleyerek çok daha taze ve güvenli su tüketmenizi sağlar.

Su ihtiyacına karar vermek

Sabit alanda deponun tamamen doldurulmasına gerek olmayabilir. Bu nedenle seyahat halindeyken ihtiyaç duyulan kadar doldurulur. Ortalama bir karavanda 60 ile 300 litre su tutulabilir. Her litre karavana yaklaşık 4 kg ağırlık ekler. Deponun tam dolu olması hem hız hem de yakıt verimliliği üzerinde etkilidir. Bu nedenle depo doluluğuna; yol uzunluğu, yolcu sayısı, durak noktaları, gidilen yerdeki su durumu ve ihtiyaca göre karar verip depoyu buna göre doldurmak önemlidir.

 

Su deposunun dolu olduğu nasıl anlaşılır?

Karavan su deposunun doluluk oranını; varsa su seviyesini kontrol ederek, depo doldukça su taşım sesini dinleyerek veya taşım borusuna bakarak anlayabilirsiniz.

Su deposunu doldurmak ne kadar sürer?

Karavan su deposu dolum süresi su hızına bağlı olarak değişir. Ancak her 15 saniyede yaklaşık 3 litre dolduğu düşünülerek dolum süresi hesaplanabilir. Bu da 240 litrelik karavan su deposunun yaklaşık 20 dakikada dolduğu anlamına gelir.

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir