DURUN! SAKIN HEMEN YOLA ÇIKMAYIN!

Karavan ile ilk defa yola çıkacaksınız bekleyin ve önce bu yazıyı okuyun. Böylece karavanınızla çıkacağınız seyahatte hiçbir aksaklık yaşamayın.

Motokaravan, çekme karavan, römork karavan …Nasıl bir karavana sahip olursanız olun yola çıkmadan önce aşağıdaki maddelere tik attığınızdan emin olun.

Araştırma: Daha önce karavan seyahatini deneyimlemiş kişi ve bloglardan sizi ne gibi bir deneyimin beklediği hakkında bilgi edinin. Tuvalet, banyo ve mutfak için hijyenik malzemeler, tencere, tabak, bardak, çatal, bıçak gibi mutfak araç gereçleri, ilk yardım çantası, gıda malzemeleri, kıyafetler, kitaplar hatta belki kart oyunları…

Ayrıca bu listede yedek lastik, bisiklet,  böcek ilacı, kamp sandalyesi, kamp şemsiyesi gibi detaylara da yer verilmesi son derece mantıklı olur.

Harita: Rotanızı belirlemek seyahatinizde daha planlı hareket etmeniz ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca rotanızı belirlediğiniz taktirde yolunuzun üzerindeki karavan kamplarını da öğrenmiş olursunuz ve karavanı park edeceğiniz yer konusunda kararsız kalmazsınız.  Tabi dilerseniz spontane bir şekilde de ilerleyebilirsiniz elbette…

Su, elektrik: Karavanınızın temiz su tankının dolu olduğundan emin olun. Ayrıca elektrikle ilgili her şeyin yolunda olmasını sağlayın. Elektrik, ihtiyacınız olan en önemli detaylardandır. Karavanınızda yaşam aküsü varsa bu sayede karavanda 7/24 elektrikli aletlerin çalışmasını sağlan bir jeneratöre sahip olmuş olursunuz.

Kurulum ve Toplanma: Bu madde size büyük ölçüde zamandan tasarruf sağlayan detaylardan biridir. Karavan yolculuğuna çıktığınız diğer bireyler ile çeşitli iş bölümlerinizi yapın. Böylece herkes kendi sorumluluğunu bilir ve işler daha hızlı yürür.

Hız: Hızınıza dikkat etmeniz hem size yakıt tasarrufu sağlar hem de karavanın savrulma ve devrilme ihtimalini azaltır.

Karavancı selamı: Tüm karavancılar birbirini bir aile olarak görürler. Bu sebeple şayet karavanda bir arıza durumu yaşarsanız, hiç tanımadığınız başka bir karavancının koşup gelip size yardım ettiğine şahit olabilirsiniz. Sizi ailenizin bir parçası olarak gören karavancılar ile yolda karşılaştığınızda, kornaya basıp selam vermeniz karavancılara özgü bir gelenektir.

Tikler tamamlandıysa size unutulmaz güzellikte bir seyahat dileriz…

GÖKDENİZ PAPAĞAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir