Vanda İle Hayalindeki Karavanı Yarat

Vanda Atolye Karavan Hizmetleri ve Dış Ticaret A.Ş. 2018’de Candan Abacan ve Başar Şişmanoğlu tarafından özel bir hikayeyle kurulan karavan atölyesidir. İstanbul’da doğada yaşam için her türlü donanıma sahip ve tamamen kişiye özel, bağımsız karavanlar tasarlayan bu atölyenin hikayesini kurucuları şu şekilde aktarmıştır;

“Biz Candan ve Başar, keşfetmekten, yeni insanlarla ve kültürlerle tanışmaktan keyif alan, değişime ve dönüşüme her zaman kucak açan iki yolcuyuz. Mayıs 2018’de ilk karavanımız  transporti’yi satın alarak “vanlife” serüvenine 4,5 ay süren ve hiç bir rota belirlemeden, yol bizi nereye götürürse diyerek yola çıktık. Bu yolculukta aslında keşfedilecek sandığımızdan daha fazla şey olduğunu ve karavan yaşamının artık hayatımızın vazgeçilmez parçası olduğunu fark ettik. Karavanımızı alırken kendi tarzımıza uygun Türkiye’deki tek tip karavan tasarımlarının dışında bir model bulmakta oldukça zorlanmıştık. Bu nedenle İstanbul’a döndüğümüzde bizimle benzer hayallere sahip insanlarla paylaşmak üzere, kendi karavan tecrübelerimizden faydalanarak karavan dönüşümleri yapmaya başladık ve böylece Atölye Vanda doğdu.”

vanda- haber resmi 2

Kişiye Özel Karavan Yapımı

Müşterilerinin bireyselliğinin doğrudan yansıması olarak oluşturdukları özel karavanlar ile müşterilerini hayallerine kavuşturan Vanda, tasarımlarını dört prensibe dayandırmaktadır;

Doğal ahşap malzemeler kullanarak el işçiliğiyle oluşturulan karavanlar sadece kişiye özel üretilmektedir. Kullanım amacı, seyahat planı, karavanda konaklayacak kişi sayısı, boylar, kullanım alışkanlıkları belirlendikten sonra dört adımdan oluşan tasarım aşamasına geçilmektedir.

1.Adım: Ne istediğini keşfet

Vanda’nın daha önce yapmış olduğu motokaravanları veya çeşitli sitelerden karavanları inceledikten sonra fikirlerinizi Vanda ekibiyle paylaşmanız sonucu yola çıkılır. Bulmuş olduğunuz karavan fikrinin üzerinde istediğiniz değişiklikler belirlenir.

2.Adım: Sizin için mükemmel aracı bulunvanda haber resmi 3

İstediğiniz karavandan emin olduktan sonra araç seçimi yapılır. Minibüs mü panelvan mı? Arkadan itiş mi? Önden çekiş mi? Klimalı mı? Yüksek kilometreler problem mi? Uzun bir araç mı yoksa kısa mı?…

Araç seçimi; kullanım amacı, iç ölçüler, dayanıklılık, rahatlık, servis ve parça yaygınlığı, bütçe vb. konulara göre değişiklik gösterir. Bu konuda kişi araç bakma aşasına geçebilir ya da ekipten destek alabilir.

3.Adım: Planlama

Araç satın alındıktan sonra karavanlar kişiye özel hazırlandığından kesin fiyat, donanım ve malzeme seçiminden sonra belirlenir. Bu aşamada bütçe belirlemek adına güncel yaklaşık yapım maliyetleri öğrenilir.

4.Adım: Yaratım başlasın

3D proje üzerinden karavanın bitmiş hali görülebilir. Bu aşamada tüm revizeler yapılmış renk, donanım ve malzeme seçimi belirlenmiş olur. Ödeme planı, sözleşme ve malzeme listesiyle beraber güncel programa eklenir ve yapım aşamasına alınır.

Tüm bunları öğrendikten sonra, sıradaki karavan sizin olabilir mi ?

Gökdeniz Papağan

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir