Lokomotif karavanlar ile kocaman bir bahçe elde edebilirsiniz

PDESGN Mimarlık Hizmetleri ve Hazır Ev Sistemleri & Casa Lokomotif Mobil Ev Sistemleri  Yüksek Mimar / Kurucusu Pelin Düştegör,” Casa Lokomotif Türkiye’nin ilk arsa bağımsız yani kendi kendine yeten tekerlekli mobil evlerinin üreticisidir” dedi.

Casa  Lokomotif  Mobil Ev Sistemleri’nin   hedefleri arasında  arsa problemi olan tüm vatandaşların haftasonu evi ihtiyacını karşılayabilmek ve doğaya çıkarabilmek var.

Bize firmanızdan ve nasıl bir düşünce ile Tiny House alanına yöneldiğinizden bahseder misiniz? Ön planda olan hizmetleriniz nelerdir?

Karavan Ev l Casa Lokomotif Mobile Tiny House (Tekerlekli Küçük Evler) Arsa problemleri, kıyı kullanımları ile ilgili mevzuatlar, büyük şehirlerde yeşil alanlara erişim yetersizliği, şehirden kaçma ve özgürlük ideolojisine çözüm sunuyor. Tüm ürünleri Uluslararası Karayolları prensiplerinde tasarlanır ve patentlidir. Kullanıcısına kişiselleştirme opsiyonları sunar.Doğada ev konforu sunan ürünlerimiz, standart karavan yaşantısından genişlik, yükseklik, geniş cam yüzeyler, duvar ve çatı izolasyon niteliği, yapısallık ve iç mekandaki hareket kabiliyetleri ile ayrılır.

Tüm malzemeleri doğa / çevre dostu olarak seçilir. Çekme karavan ruhsatına sahip ve diğer 750kg altı ürünlerimiz vergiden muaftır. Noterde 2.el satışa uygundur. Casa Lokomotif artık motokaravan ihtiyaçlarına da çözüm üretiyor. Casa Lokomotif sahibi olmak için arsa sahibi olmanız gerekmez. Arsa kiralayarak da konaklayabilirsiniz. Bağ, bahçe, zeytinlik, 2B arazilerinizde Casa Lokomotif karavan evinizi park edebilirsiniz, kiralayabilirsiniz. Casa Lokomotif imar izinleri ile ilgilenmez. Karavan parklarına, kampinglere uygundur.

Çatısına yerleştireceğimiz ihtiyacınıza yönelik güneş enerji sistemi sayesinde, seyahat ederken de boş durmaz. Kendi enerjisini üretir. Su konusunda da cimridir ve gri atık suyunu biriktirir, bulunduğu arazide çiçeklerinizi, domateslerinizi sular. Casa Lokomotif çekme karavanlar 4×2 l 4×4 araçlarla yol alır. İstediğiniz manzarada eviniz olur. Casa Lokomotif çekmeye uygun aracınız ya da ehliyetiniz yoksa bizden çekme hizmeti alabilirsiniz. Bunun yanında arsa seçimi danışmanlığı ile başlayan yeni bir hizmetimiz de mevcut. Bu sayede tiny house resort işletmesi kurmak isteyenlere danışmanlık veriyoruz.

Doğaseverler neden Tiny House tercih ediyor ya da etmeli?

Uzun dönem tatiller için idealdir. Arsaların belediye harç ücretleri, inşaat dertleri ile uğraşmak yerine ev konforu sunan Casa Lokomotif karavanlar ile küçük ayak izi kocaman bir bahçe elde etmeniz mümkündür.

Bize ürününüzü/ürünlerinizi tanıtır mısınız? Ürünlerinizin sürdürebilir yaşama olana katkılarından bahseder misiniz?

Casa Lokomotif ürünleri 750kg altı, 750kg üzeri ve ticari segment olmak üzere 3 ana gruptadır. %100 El işçiliği l 4 mevsim kullanım imkanı Tüm Casa Lokomotif modelleri mobiliteye uygun olarak tasarlanır ve %100 el işçiliği ile fabrika ortamında üretilir.

Çekme karavan evlerimizde 6cm duvar ve çatı kalınlığı bulunur. Ses ve ısı izolasyonuna özen gösterilir. Karavanlarımızın tüm donanımı tekne ve karavan altyapısı ile oluşturulur. İç mekanda kullanıcı ihtiyacına yönelik esnek kullanım olanağı ve özel tasarımlar gerçekleştirilir. İç ve dış kaplamada zengin renk opsiyonları mevcuttur. Her model üzerinde kişiselleştirmeye olanak verilir.

Hedef ve yatırımlarınız nedir? Tiny House sektöründe son durum nedir, ön gördüğünüz olabilecek değişikler nelerdir?

Hedeflerimiz arsa problemi olan tüm vatandaşların haftasonu evi ihtiyacını karşılayabilmek ve doğaya çıkarabilmektedir. Tiny House sektöründe pandemi ile birlikte çok sayıda merdiven altı üretim gerçekleşmeye başladı. Mobilyacıdan, tır dorsesi üreticisine, eğitimciden, makineciye, film yapımcısından, oto servisine kadar işi yaşam alanı üretmek olmayan birçok sektör temsilcisi tiny house üretimi işine girmiş bulunmaktadır.

Bu sayede kalitesiz ucuz imalatlar arttı. Henüz 1 yılını doldurmamış üretimlerin çürüyüp paslandığını, kaplamaların çalışarak niteliklerini kaybettiklerini gözlemlemeye başladık. Bu sebepten düşük bütçeli kullanıcılar için üretim danışmanlığı hizmeti de vermek istiyoruz.  Kaçak altyapı bağlantıları yüzünden toprağın yer altı sularının kirlenmesi, kaçak elektrik kullanımları gibi konuların önüne geçmek adına doğru arsa seçimleri için ücretli danışmanlık vermeye başladık.

ÖZEL RÖPORTAJ: GİZEM YARALI

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir