Macera Tutkunu Serdar Özergene ile Doğanın İçine Yolculuk

 

Bugünkü röportaj köşemizde bir doğa tutkununu ağırlıyoruz. Serdar Özergene, senelerdir kamp ve hiking ile uğraşıyor. Özergene, tüm tecrübelerini “Doğada Bul Kendini” isimli Instagram hesabından paylaşıyor. Biz de tüm tecrübelerini kendisinden dinlemek istedik ve tüm merak ettiklerimizi sorduk.

Doğaya olan bu yakın ilginiz ne zaman başladı?

“1978 doğumluyum yani şu an 42 yaşındayım. Benim ve akranlarımın çocukluğu bu dönemki gibi kapalı ev ortamlarında, bilgisayar başında geçmedi. Akşam ezanı okunmadan dönülmesi ana şartı ile sokaklardaydık hep. Tabii, o zamanlar sokaklarda böyle değildi. Beton yapılar azdı, beton sevdası yok gibiydi. Mesela seneler sonra gittiğim ama tanıyamadığım ilkokul çağımın geçtiği Çorlu’daki evimizin karşısı alabildiğine bağlık, bahçelikti. Oralarda oynardık, yeşilliklerin arasında toprakla haşır neşir olurduk. Sonra ortaokulda, Kıbrıs’ta arkadaşım Raşit ile o tepe senin bu tepe benim gezerdik, yılan kovalardık. Ağaç üstünde dallarında bir platform yani aslında şimdiki ağaç evin benzerini yapmaya çalışırdık. Bahsettiğim seneler 87-91’li seneler, yani dünyadan bir haberiz. Bize ilham verecek ne bir televizyon yayını ne de bir dergi görüyoruz. Tamamen içgüdüsel. Cevabı biraz uzattım sanırım ama temel; doğaya ilgim çocukluğumdan geliyor fakat en keskin dönemi son 5-6 senedir diyebilirim.”

Şu ana kadar gezdiğiniz rotalardan bahseder misiniz?

“Yaşadığım şehir bulunduğu konum itibari ile ilgi alanıma fazlasıyla hitap eden ve oldukça fazla alternatif içeren bir yer. Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce yayla ve ormanlarında sanırım adım atmadığım çok az yer kaldı. Özellikle doğa yürüyüşlerinde belirli, adı sanı belli, artık neredeyse markalaşmış yerleri tercih etmiyorum. Yani en azından şimdilik. Önce bulunduğum bölgede her orman yolunda, her patikada izim olsun istiyorum. Burada kendimin oluşturduğu onlarca rotam var. Yine bir o kadar da hazırlayabileceğim potansiyel. Önce bunları bitireyim sonra hem sportif hem de felsefi amaçlarım doğrultusunda az önce anlatmaya çalıştığım yerlere de ziyaretlerim olacak tabii ki.”

Kamp ve hiking gezilerine hazırlanma sürecinizden bahseder misiniz?

“Amacı doğrultusunda aslında çok ayrı hazırlıklar içeren faaliyetler. Örneğin; ailemle birlikte kamp yapacaksam mutlaka onların ihtiyaçları doğrultusunda bir liste hazırlar ve o liste üzerinden bu hazırlıkları tamamlarım. Eksik malzeme ve teçhizattan dolayı güzel geçecek anların ziyan olmasına izin vermek istemem. Eğer kamp alanı daha önceden gitmediğimiz bir yerde ise o bölgenin hem coğrafi hem de yaban hayatı ile ilgili mutlaka detay bilgi edinirim. Hava durumunu bir hafta öncesinde izlemeye başlarım, kamp şartlarını fazlasıyla olumsuz etkileyecek bir durum varsa planı erteler veya iptal ederim.

Trekking ve hiking faaliyetlerimde ise öncelikle yürüyüş yapmak istediğim bölgenin ayrıntılı incelemesini yaparım. Her ne kadar önermesem de yürüyüş faaliyetlerimi tek başıma yaptığım için güvenlik ve emniyet öncelikli gelir. Örneğin; yaban hayatı mensuplarının mevsimsel değişen davranış biçimleri vardır. Bu davranışları göz önünde bulundurarak rotalarımda değişikler yapabilirim. Kullandığım teçhizat ve malzemelerde titizimdir. Mevsime ve bölgeye göre ekipman kullanımına dikkat ederim. Sırt çantamda olmazsa olmazım detaylı bir ilk yardım çantası mutlaka bulunur. Olası kaza vb. durumlarda gerektiğinde geniş bir çevreden duyulabilecek desibeli yüksek bir düdük taşırım. Islanma vb. durumlara karşı yedek kıyafet ve çorap çantamda bulunur. Yine elektronik cihaz tarafına geçecek olursam, bir GPS cihazı yanımda olur. Artık operatörlerin bir çoğu yaptıkları yatırımlar ile birçok noktadan internet olmasa bile telefon ile görüşme imkânı sağlayabiliyorlar. Telefonlarım zaten hep yanımda. Ancak soğuk havalarda şarjları çabuk biter. Miliamperi yüksek hızlı dolum yapabilen bir powerbankim var, yanımdan ayırmam. Uzun bir rota planım varsa o faaliyet öncesi beslenmeme dikkat ederim. Yine faaliyet esnasında da daha önceden yanımda getirdiğim uygun olan besinlerden faydalanırım. Her ne kadar doğada olan orman meyveleri ve otları tanısam da tercih etmem. Ancak orman meyvelerinden göz hakkı kadar toplayıp evde yemeyi tercih ederim.”

Bu aktivitelerde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

“Aktiviteler için önceliğim emniyet ve güvenlik. Detaylı iki örnek vermek istiyorum; gerek kamp, gerekse hiking yaptığım yerlerde yaban hayatı oldukça zengin ve hareketlidir. Ayılar ile aynı rotaları paylaşmışlığım çoktur. Hatta bir kez de karşılaşmışlığım vardır. Mesela bahar aylarında anne ayılar, yavruları ile gezerler. Bu dönemde oldukça agresif ve saldırgan olabilirler. İşte o dönemlerde özellikle yoğun oldukları yerlerdeki orman patikalarına girmemeyi tercih ederim. Bölgede olduğumdan haberleri olması için belirli aralıklarla düdük çalarım. Tabii olası karşılaşma durumlarında da yapılması ve kaçınılması gereken hareket ve davranışları da çok iyi bilmek gerekir.

Kamp faaliyetlerinde ise kamp alanının olduğu yerde eğer ağaç altında olacaksak, mutlaka ağaçları kontrol ederim. Kurumuş düşerken diğer dallara takılı kalmış veya henüz kopmamış ama olası sert bir rüzgârda düşebilecek dalların yaralanmalara sebebiyet vermesini istemem. Yine kamp yapmak istediğimiz bölge eğer özel bir kamp alanı değilse toprak yapısının eğimini incelerim. Ani bir yağış sebebi ile yukarılardan gelebilecek büyük ya da küçük çaplı bir selin mağduru olmak istemem. Bu gibi olasılık ve örnekler çoğaltılabilir.

Sizin gibi bu sporlara başlamak isteyen kişilere neler söylemek istersiniz?

“Aslında onlara çok şey söylemek isterim. Onları teşvik etmek, cesaretlendirmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Hem spor hem de felsefi açıdan, doğada olmak insan ruhu ve fiziğine yüzde yüz iyi gelen bir şey. Şey diyorum çünkü somut bir tanım kalıbına sokmak çok zor. Her bireyde farklı yoğunlukta etkileri olabilir. Ama pozitif etkileri olduğu kesin. Teknik ve özet olarak tanımlamalar yaptığım Instagram sayfamda Ig TV bölümde yüklediğim videolarım var. Yine çok aktif kullanamasam da doğada yolumuzun kesiştiği kişilere yaptığım doğa sohbetleri çekimleri de Youtube sayfamda. En aktif olduğum yerde Instagram’da doğa, doğa sporları ve kamplarla alakalı gelen her soruyu detaylı bir şekilde yanıtlamaya gayret ediyorum.”

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“Bana bu özel sayınızda yer vererek onurlandırdınız, çok teşekkür ederim. İçinde doğa sevgisi olan herkes ile bir gün doğada karşılaşabilmek, buluşabilmek dileği ile…”

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir