Pino Karavan kaliteli karavancılık anlayışı ile hizmet veriyor

Pino Karavan Şirket Yetkilisi Yarkın Karatan, Pino Karavan ailesi olarak kendilerinin hizmet vermiş oldukları karavan hizmetleri, karavan modelleri, karavan dünyasındaki son dönemdeki bilgiler ve karavan alımı yapılırken nelere dikkat edilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Pino Karavan kaliteli karavancılık anlayışıyla İstanbul’da kurulmuştur. Bütünüyle el işçiliğiyle üretilen çekme karavan, pikap üstü karavan, motokaravan, camper karavan modellerini istek ve ihtiyaçlara uygun olarak projelendiriyor. Butik üretimlerine Karamürsel Kocaeli’nde devam ediyor.

Ayrıca kuruluşlarından bu yana, tatil amaçlı karavanların yanı sıra profesyonel amaçlı karavanlar, römorklar(büfe, mobil ofis, mobil kiosk, mobil tanıtım aracı, satış aracı, mobil wc, mobil depo, şantiye karavanı, bungalov karavanlar vb.) ile sektörel ihtiyaçlara uygun çözümler sunuyor.

Firmanızdan  bahseder misiniz? Vermiş olduğunuz hizmetler nelerdir? Karavan severlere firma olarak siz ne gibi ayrıcalıklar sunmaktasınız?

Pino Karavan olarak 10 yılı geçkindir sektörde hizmet veriyoruz. Bu zamana kadar hep sizin hayal ettiğiniz karavanların imalatını yapmış olup müşterilerimize sunduk. Ama tabii ki son dönemde bu pandeminin de etkisi ile beraber karavan sektörü ciddi bir ivme kazandı. Bizi, üreticileri bu talebin yoğunluğu çok mutlu etmektedir ama burada çok önemli kriterler var; karavan alırken bakılması gereken kriterler.

Öncelikle şunu bilmemizde fayda var seçtiğimiz karavan bizim tatil yaşantımıza, tatil anlayışımıza hitap edecek şekilde tasarlanmış olmalı, aile üyesi sayımıza hitap etmeli. Aracımızın çekiş gücü ile performans çekiş gücüne uygun bir karavan seçimi olmalı. Seçtiğimiz aksesuarlar bize tatil esnasında ihtiyaç duyacağımız eşyalar olmalı gibi…

Bu kriterler doğrultusunda karavan alımının gerçekleştirmesi daha bilinçli alım yapılmasına neden olur.

Pino Karavan olarak biz zaten daima bütün karavan sever dostlarımıza şunu söylemekteyiz:

“Karavan alınmadan önce bizi ziyaret edin karavan dünyası ile ilgili kamplar olsun karavan teknik kullanımı olsun ihtiyaç duyacağınız aksesuarlar olsun  bunlarla alakalı bilgi alın.”

Kamp, karavan dünyası ile alakalı bir bilgilendirme yapılıp daha sonra karavan almak isteyen kişinin tatil anlayışı ve aile üye sayısına ve kullanım şekline hitap edecek şekilde karavanın karar verilip alınması en sağlıklı karavan alım şeklidir.

Neden Pino Karavan diyecek olursanız:

Biz kurulduğumuzdan beri karavanlarımızın tamamen A dan Z ye imalatında hafif ahşap malzemeyi tercih ettik bu da kavak kontra ağacıyla başladık. Kurulduğumuzdan beri asla MDF veya suntalem gibi bir ahşap mobilya malzemesi kullanmadık. Canlarımız kendi cam imalatımızdır. Orijinal karavan camı kullanmaktayız. Bir diğer farklılığımızda karavanın dışardan alt tabanını komple fiber glass ve polyester kaplamaktayız.

Bu kullanıcı açısından çok faydalı bir etkendir. Çünkü karavanın dışardan alt tabanına fiber kaplanması demek karavanının altında çürüme olayının olmaması demektir Bu kullanım şekli karavanın ömrünün uzaması açısından büyük bir kriterdir. Bunun yanı sıra tabii ki biz fabrikamıza kullanıcılarımızı, karavan sever dostlarımızı, karavan almak isteyen kişileri davet ettiğimizde A dan Z’ye bir karavan imalatı nasıl olur, hangi materyaller kullanılması karavan ömrü açısından daha sağlıklı olur bunları detaylı anlatmaktayız.

Tatil anlayışınıza göre detaylı bir şekilde karavan severlere aksesuar paketlerini de öneriyoruz. Daha sonra seçilecek karavanın modeline tasarımına sıra geliyor.

Pino Karavan olarak şu anda sektörde dört farklı standart modelde hizmet vermekteyiz. Bunları zaten web sitemizde ve YouTube’daki Pino Karavan kanalımızda paylaşmaktayız. Bu standart modellerin tanıtımları sosyal medya hesaplarımızda mevcut. En ufak karavan modelimiz 750 kg’dan düşük PI 2010 olarak tanımladığımız ufak bir tip karavan modelimizdir. Onun bir büyüğü Cachalote dediğimiz model 3 metredir. Onun bir büyüğü AGILE  450 metre bir modelimiz var.

En büyük modelimiz AGILE 530 bunların dışında yapmış olduğumuz spesiyal modellerimiz de var. Bunlar tabii ki butik tarzı ve kişinin zevkine hitap edecek şekilde tasarlanan modellerdir. Birbirinden farklı 10’un üzerinde spesiyal modelimiz mevcuttur. Sizlerin tercihleri doğrultusunda isterseniz standart model, isterseniz de spesiyal modellerimizi hizmetinize sunuyoruz.

Karavan almak isteyenler için satın alma kriterleri nelerdir? Nelere dikkat edilmesi gerekir?

Öncelikle karavanlar sizlerin de araştırmış olduğu ve bildiği gibi farklı sınıflara ayrılmaktadır. Bize burada hitap edecek şey biz karavanımızı sezon içerisinde ne kadar sıklıkla kullanacağız sorusunun cevabıdır. Bazı karavan severler dostlarımızın karavanı gerçekten dolu dolu ve çok yoğun bir dönem içerisinde kullanmasından dolayı örnek veriyorum yılın sekiz ya da dokuz ayı için karavan yoğun bir şekilde kullandığında minibüs tarzı camper ya da motokaravan tercih etmektedir.

Senenin belli dönemlerinde kullanıldığı zaman çekme karavan tercih edilmektedir ve bu iki karavan modelini seçerken burada ikinci ana kriter kullanacağımız dönemden sonra karavanının satış sonraki servis hizmetin hassasiyeti çünkü şunun bilincinde olmamız lazım karavan aracımız dışında bir taşıttır yani kendi kullandığımız araç dışında bir taşıt daha alıyoruz  gibi düşünmeliyiz. Dolayısıyla karavan satın alacağınız firmanın size satış sonrası servis hizmetinde çok hassas davranması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra sizin tatil anlayışınıza göre karavanı hangi sezonlarda kullanacağınız ve bu sezon içerisinde ihtiyaç duyacağınız aksesuarlar da büyük önem taşır.

Bunun dışında söyleyeceğim diğer kriter de karavanın kalite kriteridir. Kalite kriterinden kastım su ve izolasyon yalıtımının önemidir. Elektrik düzeneğinin sağlıklı bir şekilde çekilmesi kriterleridir. Zaten bunların dışında geriye sizin karar vereceğiniz keyfe keder iç ambiyansının, dekorunun, perdelerinin döşeme kumaşının tercihleridir ya da dış renkleridir. Ama en önemli temel kriterler karavanın yalıtımı, satış sonrası servis hizmeti, iç elektrik su ve gaz tesisatı, yalıtım kalitesidir.

Bunlar başlıca karavan alırken dikkat edilmesi gereken kalite kriterleridir ama en başında söylediğim gibi bir karavan alınacaksa firmanın yerinin ziyaret edilip kendi doğrularınıza, kendi kriterlerinize, kendi kullanım anlayışlarınıza göre karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Karavan almak isteyen kişiler hangi markayı, hangi karavan modelini seçmeliler ve buna nasıl karar vermeliler?

Biz Pino Kravan ailesi olarak hep şunu söylüyoruz: ”İster Pino için isterse başka bir marka için hiç fark etmez yeter ki karavan dünyası ile  tanışın karavancılığa katılın çünkü karavan başka hobi alanları gibi bir tutkudur. Şunu da değerlendirmekte fayda var aldığınız karavan tabii ki sizin ömür boyu kullanacağınız bir karavan olmayacak araç gibi değerlendirebilirsiniz bir karavandan başka bir karavana da sıçrayabilirsiniz. Değişiklik yapabilirsiniz karavanız ufak iken, orta boy iken onu büyük bir karavan, çekme karavanla değiştirebilirsiniz ya da parayada motokaravan tercihiniz olabilecektir. Dolayısıyla bu işin adım adım gittiğinin bilincinde olmamız lazım bunda fayda var.

Bizim için önemli olan şey sizin Pino ailesi olarak verdiğiniz paraya layık olmak ve içinize sinecek karavanı almanızı sağlamaktır. Dolayısıyla tabii ki bizim de bu şekilde karavancılığa başlayan dostlarımız için sunduğunuz paketlerimiz var başlangıç modelimiz bir sonraki level gibi model önerebileceğiniz modellerimiz de var. Bunların dışında tabii ki sizin tercih edeceğiniz iç dekorasyon, dış kaplamaları ve diğer tercihleri de sizin istekleriniz doğrultusunda biz hayata geçiriyoruz.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre karavan almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Karavan dünyasının başlıklarını masaya yatırırken tabii ki burada Karayolları Trafik Yönetmeliği ile alakalı bir bilgi paylaşmak istiyorum. Trafikte arabaların çekmiş olduğu bütün taşıtlara aslında römork denmekte ve çekme karavanlarda şu an Karayolları Trafik Yönetmeliği doğrultusunda römork sınıfına dahil edilmiş vaziyettedir. Römorklar de aslında sizin de bilmiş olduğunuz gibi O1, O2, O3 ve O4 olarak dört farklı sınıfa ayrılıyor.

O1 römorklar 750 kg’dan düşük römorklardır.

Karayolları Trafik Yönetmeliği bu römork sınıfını ruhsat ve plakadan muaf tutmuştur. Burada römork kelimesini kullanıyoruz çünkü karayollarında çekme karavanlar da römork olarak tanımlamaktadır. Şu anda dolayısıyla O1 sınıfı 750 kg’dan düşük römork demektir. Tabii ki sektör pazarımızda şu anda çekme karavan kullanıcıları genelde 750 kg’dan düşük bir karavan talep etmektedir. Şunu tercih etmemizde fayda var sizin tatil anlayışınıza göre talep ettiğiniz karavana göre aynı sezonda dört kişilik aile için iki kişilik 2 +2 yatak kapasitesi istiyorsunuz ve tabii ki iş bununla bitmiyor bunun yanı sıra sizin tatilde ihtiyaç duyacağınız ekstra aksesuarlarda sizlere lazım olacaktır. Başlıca saymak gerekirse;  busto, solar panel ,dışarı restorasyonlar, tente gibi…Bu ekipmanlara artı olarak birde siz tatile eşyalarınızı götüreceksiniz şimdi 4 kişilik bir karavan artı karavana ekstradan talep ettiğiniz aksesuarlar ve artı olarak sizin kampa giderkenki malzemeleriniz totale vurduğunuz zaman bu 750 kg’ı geçmektedir.

Donanım ve malzemelerle 750 kg’ı geçmekte olan bir karavan satın alınınca neler oluyor?

Genelde karavan sektöründe, blok sayfalarında ve form alanlarında herkes kendi yaşadığı doğruları, bilgileri faydalı olması açısından paylaşıyor ama şu perspektifte de bakmamızda fayda var.

Burada iki boyut karşımıza çıkıyor birincisi 750 kg’ı geçen römork ve karavan kullanımında şoförün eğer ehliyeti sınıfı B ise E’ye çevirmesi gerekiyor. Sürücü kursuna müracaat ederek sürücü kursuna gidip  “Ben bundan sonra karavan kullanacağım dolayısıyla karavanımı çekeceğim için ehliyetimi B’den E’ye çevirmem gerekiyor.” diye başvuruda bulunabilir. Sürücü kursu yazılı bir sınav sunmuyor sadece belli randevular alındıktan sonra kursun söylemiş olduğu kursa müracaat ettikten sonra belli tarihlerde aracın arkasına römork takılarak ve parkurda kullanacak şekilde kısa bir eğitimden sonra E sınıfı ehliyeti almış oluyor.

Şahsen kendi adıma örnek vereyim; ben motor kullanıcısıyım ve ben motosiklet kullanmaya başlamadan önce hep dedim ki ben artık motorculuğa başlıyorum bu bir hobi alanı, bu işi yapacaksam da ehliyetini almam gerekiyor. Aynı perspektifte karavancılığa da bakmamız gerekiyor. Karavancılığa gireceğiniz zaman 750 kg’ın üstünde talep ediyorsanız B sınıfından E sınıfına ehliyetinizi geçirmeniz gerekmektedir.

Tabi bu çok göreceli bir konu bazı kullanıcılar ruhsat, plaka ve ehliyetini değiştirmek istemiyor. Ama olaya objektif gözle baktığımızda o ehliyet için kursa vereceğiniz rakamlar karavana vereceğiniz miktarın yanında çok çok küçük bir meblağ ve en ufak bir karavan aksesuarından bile ucuz bir meblağdır.

İkinci boyut olarak da her yıl TÜVTÜRK’e aracın muayeneye götürülmesidir. Aslında bu dışarıdan zor gibi gözüküyor ama TÜVTÜRK’ e muayeneye gidilmesi aslında kullanıcıların lehine bir şeydir. Çünkü TÜVTÜRK kontrolünde lastikler eski mi, yıpranma oranı nedir, dış derinliği nedir, sterilizasyonu nasıl, balata fren değerleri nedir, ön kabrinin fren basınç gücü nasıl bunlara bakılır.

Hayati emniyet açısından yola çıkmadan önce karavanı emniyetli bir şekilde seyir halinde kullanabilmemiz için her yıl TÜVTÜRK’e muayeneye gidilmesi sağlıklı bir şeydir. Dolayısıyla 750 kg’ı geçtiğimizde ne oluyor; birincisi ehliyetimizi B sınıfından E’ye çevirmemiz ki bir aylık bir işlem bu süreç, ikinci olarak da aracın TÜVTÜRK’e muayeneye götürülmesidir.

Bunların dışında çekme karavanların vergisi olmamaktadır. Çünkü çekme karavanlar motorlu taşıt değildir dolayısıyla ne vergi zorunluğu  ne de sigorta zorunluluğu vardır. Burada gizli bir başlık var o da sonuçta karavanınızı alırken belli bir meblağ ödeyeceksiniz ve bunun çalınma ihtimali olursa ya da herhangi bir kazaya karıştırılırsa aracınızın dışında bir taşıt daha aldığınızı varsayarsanız karavanınızı kasko yaptırabilirsiniz.

750 kg’ı geçen bir karavana kasko yaptırmak istediğinizde sigortacınızın size diyeceği şey şudur: “Aracınızın ruhsatını gönderir misiniz? ”750 kg’dan düşük karavanın ruhsatı yok dolayısıyla kasko yaptıramıyorsunuz. Buna benzer başka bir örnek vereyim yarın öbür gün karavanınızı satmak isterseniz, daha büyüğünü veya daha küçüğünü almak isterseniz sizin adınıza ruhsatı olduğunda noterden temiz bir satış yaparsınız ya da herhangi bir kaybolma çalınma gibi bir riskiniz olduğu zaman kasko daima dayanağınızdır. Bu kadar detay konuya değinmişken diğer karavan sınıflarını da söyleyeyim sizlere.

O1 : 0-750 kg arası, O2: 750kg -3,5 ton arası, O3: 3,5 ton -10 ton arası O4: 10 ton ve üstü olarak geçmektedir. O3  ve O4 zaten tır dorselerine, mini tırlara giren bir römork sınıfı bizi ilgilendiren boyut O1 ve O2 ‘dir. Ama demin de söylemiş olduğum gibi bu kullanıcının tercihidir.

Ruhsatlı veya ruhsatsız fark etmeksizin karavan kullanırken şunun bilincinde olmamızda fayda var. Örnek veriyorum size 700 kg’da 650 kg’da veya 740 kg’da bir karavan teslim edildiğinde bir örnek kullanım olarak 700 kiloluk yük istihabı size 50 kg olarak tanımlanmaktadır ki 50 kg’ı zaten her halükarda geçmiş olursunuz. Ama dediğim gibi bu göreceli bir konu kişinin tarzı ile alakalı bir konudur. Kullanıcılarımızın  %95’i şunu belirtiyor: ”Verdiğimiz tutar ortada ben ruhsatımı alırım, ehliyetimi değiştiririm ve gönül rahatlığıyla karavanımı kullanırım” diye söylüyorlar. Pino Karavan ailesi olarak benim şahsi fikrim de bu yöndedir.

Röportajı izlemek için:

https://www.youtube.com/watch?v=2uYsfrz012g

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir