Rafting hocası Aydın Aksoy: Rafting anlatılmaz yaşanır…!

Rafting hocası Aydın Aksoy’un ilk resmi yarışı rafting branşında 2005 yılında oluyor. Aksoy, 32 kez Türkiye rafting şampiyonasına, 23 kez Türkiye akarsu kano şampiyonasına, 7 kez Türkiye yüzme şampiyonasına, 20 kez Türkiye taekwondo şampiyonasına, 10 kez Avrupa şampiyonalarına ve 3 kez dünya şampiyonalarında yarışarak bayrağımızı temsil ediyor.

Sorularımızı yanıtlayan Aksoy, “Rafting sporu altında birçok sporcuya örnek olduğumuzu düşünüyorum. Bizden sonraki sporcuların çok şanlı olduğunu vurgulamak isterim. Çünkü bizlere bu sporu A’dan Z’ye öğretecek çok kişi yoktu. Birçok tekniği kendi çabalarımızla öğrenip, izleyip, uygulayarak edindik. Bu branşa sporcu yetiştirmek kolay ama sporcular için biraz yorucu olabiliyor. Yorulmadan da başarı gelmiyor ne yazık ki… Sıfırdan eline hiç kürek almayan bir takımı durgunsu eğitimlerinden sonra akarsu deneyimi katıp 1 yıl içerisinde 5 kez Türkiye rafting şampiyonu yaptığımı ve aynı yıl içerisinde dünya rafting şampiyonasında 3.’lük aldıklarını söyleyebilirim” dedi.

İSTENİLEN İLGİYİ GÖRMESE DE RAFTİNG SPORU GELİŞİYOR

Sizce Rafting ve ülkemizde beklediğiniz ilgiyi görüyor mu?

Bir futbol vs. gibi branşlar kadar ilgi göremiyoruz ama 2002 yılından 2018 yılına kadar gelişmekte olan spor federasyonları altında hizmet veriyordu. Bu sporda gönülden çalışıp hem sporcu olarak hem de antrenör olarak emeği geçen gizli kahramanların olduğunu vurgulayarak, Rize-Ardeşenli olan TRF Başkanı Fikret Yardımcı ile 2013 yılı itibariyle hızlı bir yükseliş yakalayarak 2013- 2018 arası muhteşem başarılara imza attık. 2018 yılında resmi olarak Türkiye Rafting Federasyonu kuruldu. Rafting milli takım olarak ülkemiz adına dünya ve Avrupa şampiyonalarında birincilikler ve 320 madalya getirdiğimizi gururla söyleyebilirim Milli sporcu sayımız 130. Her geçen gün yeni sporcularımız ve yeni kulüplerimizin sayısı artıyor. Son yapılan 2018 İtalya Dünya Rafting Şampiyonası’nda ülkemiz mix katagorisinde 1. oldu. Ortaokul ve liselerde sporu tanıtma ve sporcu yetiştirip okul sporlarında rafting Türkiye şampiyonaları yapılıyor. Antrenör kursları, hakem kursları, yeni nehir keşifleri ve nehir bot sürücü eğitimleri veriliyor.

Kovid-19, spor faaliyetlerinizi ve çalışmalarınızı nasıl etkileyecek? Fırtına Deresi’nin hemen yanında bir tesis işletiyorsunuz Turizm sizin için ne ifade ediyor?

Evet, maalesef bu virüsten dolayı çok üzgünüz. Dünya çapında yayılması hem insanlarımız için büyük tehlike hem biz turizmciler için… Fırtına nehrinde 4 ay eğlenceli rafting hizmeti vermekteyiz yaz ayları olduğu için. Bu sporun kış aylarında da yapılabileceğini vurgulamak isterim. Tüm kültür turları ve yurt dışı seferlerinin iptal olmasına neden olup turizmden ekmeğini kazanan bir tesis olarak çok sarsıldığımızı belirtmek isterim. Turizmi seviyorum. Çünkü farklı ülkelerden gelip bu doğa harikası olan Rize şehrimizi ayrıca Fırtına Nehri’nin en doğal halini gelen misafirlerimize kültürümüz eşliğinde güvenli, eğlenceli rafting yaptırmaktan zevk alıyorum.

Bize Derebeyi Rafting’den bahseder misiniz?

Derebeyi Rafting tesisimiz 2010 yılında kuruldu. Benim tarafımdan 2015’te ele alınarak profesyonel bir dönem başladı. 5 dönüm arazi üzerinde nehrin kenarında ağaçların, çay bahçelerinin ortasında bir yer oldu. 3000 kişinin sadece rafting yaptığı bir tesis, ismini Şenyamaç Köyü’nün eski toprak ağalarından olan Mustafa Karabulut  tarafından almıştır. Tek desteğimiz turizm amaçlı bizimle rafting yapan misafirlerimizin geri dönüşleri ve güzel yorumları ve tekrar bizleri tercih etmeleri…

KOMİK OLAYLAR

Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlar var buraya başınıza gelen ilginç veya komik olaylar var mı?

Bir misafirimiz ailesi ile rafting yapmak için bizleri tercih etti. Bu misafirimiz sudan inanılmaz bir şekilde korktuğunu bize söylemişti. Duş alırken bile zorlandığını söyledi. Bunun üzerine ben kendilerine botun en güvenli yeri olan botun arka kısmı yanı benim botu yönlendirdiğim yerin yanında oturmasını teklif ettim. Bunun üzerine raftinge başladık misafirimiz raftinge başlar başlamaz botun içine oturup rafting botunun güvenlik iplerine tutunarak 7 km parkuru 40 dk kadar bırakmadan o şekilde bitirdi ve ben ekibe rafting burada bitmiştir dedikten sonra ‘hadi bir daha rafting yapalım çok eğlendim’ demesi beni ve ailesini gülme krizine Sokmuştu. Tekrar rafting deneyimini iki kez daha aynı gün yaşadılar.

RAFTİNG ANLATILMAZ YAŞANIR

Fırtına Deresi’nde rafting yapmayı okuyucularımıza birkaç cümle ile özetler misiniz?

Rize Fırtına Nehri’nde Derebeyi rafting tesisimizin bir sloganı var: Rafting anlatılmaz yaşanır. Raftingi her zorluk ve adrenalin seviyesine göre sunuyoruz.

İlk kez rafting yapacak birini nasıl hazırlıyorsunuz?

Rafting için gelen misafirlerimize parkur ve zorluk derecelerini sunuyoruz. Bunun ardından bireysel isim soyisim sağlık bilgileri sorulup imzaları alınıyor. bazı aileler çocukları ile yapmak istiyor. Bununla ilgili bir şartımız var. En küçük yaş sınırı 14 olup rafting tur lideri tarafından fiziksel durumu uygun halinde anne ve babasın onayı ve imzaları alınarak aktiviteye katılabiliyorlar. Rafting için hazır gelen misafirlerimize yüzdürgeç, kask, kürek verilerek bilgilendirme için karada duran botun yanına yönlendiriliyor. Rafting için hazır gelmeyen misafirlerimizde oluyor heveslerini kursaklarında bırakmıyoruz Derebeyi Rafting Tesisi olarak kendilerine şort, tişört, su ayakkabısı imkanlarını sunarak yüzdürgeç, kask ve küreğini aldıktan sonra bilgilendirmeye yönlendiriliyorlar. Rafting bilgilendirmesi rafting bot sürücüsü tarafından yaklaşık 15 dk kadar bilinmesi ve istenildiği durumda uygulanması gereken teknikler ve pozisyonlar gösterilerek anlatılır. Sonrasında nehrin başlangıç alanında misafirlerimiz bota yerleştirildikten sonra bu bilgilendirmede istenilenler uygulanır ve tüm ekipler hazır olunca sırayla botlar hareket eder. Her parkur sonunda tesisimize ait araçlar olup ıslak bir şekilde binilerek başlangıç noktası olan tesisimize ulaşılır. Bu aktivite içerisinde ekibimiz tarafından fotoğraf ve video çekimleri ekstra olarak yapılmaktadır.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir