Taşınabilir güç kaynağı anında ve hızlı çözüm sunuyor

Batron Enerji Kurucu Ortağı Kadir Gürkan Kızak,” Daha yaşanabilir ve sağlıklı bir dünya için alışkanlıklarımızdan vazgeçip temiz teknolojilere yönelmemiz gerektiğini artık her bilinçli tüketici fark etmiş durumda. Günümüzde yaşadığımız pandemi ve benzeri diğer felaketlerin önüne ancak bu sayede geçebileceğimizin bilincine her geçen gün daha çok farkındalık oluşuyor. Bundan sonraki süreçte bu farkındalığın artması temennisi ile herkese sağlıklı, temiz enerjili günler diliyoruz” dedi.

Batron Enerji, Elektrikli arabalar, bisikletler, insansız araçlar, askeri cihazlar, depolama sistemleri, robotik sistemler, dronlar, tıbbi cihazlar ve benzeri onlarca farklı uygulama için yılda yaklaşık 50 ye yakın batarya sistemi geliştiriyor.Farklı sektörlerdeki onlarca ünlü markanın ürünlerinde kullanılan yüksek teknoloji Li-Ion batarya sistemlerini geliştirmekte ve üretmektedir.

Bize  firmanızdan bahseder misiniz? Ön planda olan hizmetleriniz nelerdir?

BATRON Enerji’ yi 2017 yılında TÜBİTAK 1512 Desteği ile kurduk. Akıllı Lityum İon Batarya ve Enerji Depolama Sistemleri üzerine faaliyet yürütüyoruz. İlk yılımızı tamamladıktan sonra TRANGELS grubundan yatırım aldık. 2020 yılında Avrupa Birliği Horizon programı tarafından yatırım aldık. Ar&Ge çalışmalarımız neticesinde şirketimiz bu yıl 18 milyon TL değerlemeye ulaştı ve yeni yatırım aldık. Hali hazırda piyasaya sunulmaya hazır 4 yeni ürünümüz var. Şu an da ürün çeşitliliğimiz Endüstriyel bataryalar, Savunma Sanayi bataryaları, Home Energy, Taşınabilir Güç Kaynağı, Akıllı Aydınlatma Direği ve Elektrikli Araç Şarj İstasyonu olmak üzere 6 ana başlık ve bunların alt başlıklarında 10’a ulaştı.

Ürünlerimizin en temel özelliği yenilenebilir enerji kaynaklarını aktif kullanması ve Karbon salınımını önlemesi. İklim, küresel ısınma, fosil yakıtlardan enerji üretimi, … günümüz sorunlarına karşı geliştirilmiş teknolojiler kullanıyoruz.

Doğaseverler ne tür ürünlerinizi tercih ediyor ya da etmeli?

Ürünlerimizin tamamı doğaseverlere hitap ediyor ve onlar tarafından tercih ediliyor. Geliştirdiğimiz teknolojiler enerjinin verimli kullanılması, enerji tasarrufu ve yenilebilir kaynaklardan üretip kullanma üzerine kurgulandı. Depolama Sistemleri ve tasarruf üzerine çalışan ürünlerimiz çok tercih ediliyor. Örneğin; Home Energy ev, ofis, karavan, … gibi yerlerde elektrik ihtiyacınızı güneş veya rüzgardan depolayarak kullanmanızı sağlıyor.  Aynı zamanda şebeke olan yerlerde elektriği ucuz saatlerde depolayıp pahalı saatlerde kullanmanıza imkan vererek enerji maliyetlerinizi düşürmenize imkan sağlıyor.

Solar Panele doğrudan bağlanıp enerjiyi oradan da temin edebiliyor. Taşınabilir Güç Kaynağımız’ da şebekeden, araçtan ve Solar Paneli’ nden şarj edilip kullanılabiliyor. Enerjinin temel ihtiyaç halini aldığı bu dönemde Taşınabilir Güç Kaynağı vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Doğada uzun süre vakit geçirmek isteyen, kamp yapmayı seven doğaseverlerin tercihinde önemli olacağını düşünüyoruz.

Mobil Enerjinin avantajlar nelerdir?

Pandemi ile birlikte dünyada birim başına enerji tüketimi ciddi artış gösterdi. Koşulların evde kapanmaya yöneltmesi, elektronik cihazların talebini dolayısıyla enerji tüketiminin de artmasına sebep oldu. Teknolojinin hayatımıza bu kadar nüfuz ettiği dönemde enerjiye sahip olmak bizler için vazgeçilmez bir durum haline geldi. Mobil Enerji platformumuz Taşınabilir Güç Kaynağı vazgeçemediğimiz cihazlar için gereken enerji ihtiyaçlarına anında ve hızlı çözüm sunabilen bir ürün. Yakın zamanda yaşadığımız doğal afetlerden hatırlayacağınız gibi enerji iletişim, ısınma, barınma, … en temel ihtiyaçlarımızda kilit rol oynadı.

Bize Taşınabilir Güç Kaynağı’ nı tanıtır mısınız? Ürünün sürdürebilir yaşama olan katkılarından bahseder misiniz?

Ürünümüzün depolamasında yüksek enerji kapasiteli LiFePO4 (Lityum Demir Fosfat) bataryaları kullanılıyor. Bu sayede küçük alanda büyük depolama kapasitesi sunabiliyoruz. Taşınabilir Güç Kaynağı’ nı aracınızdan, prizden ve kendi Solar Paneli’nden hızlı şarj edebiliyorsunuz. Solar Panel ile doğada vakit geçirirken enerji üretebilir ve uzun süre kalabilirsiniz. LiFePO4 batarya paketi sayesinden 10 seneye yakın kullanım ömrü bulunuyor.
Ürünlerimizin hepsinde olduğu gibi Taşınabilir Güç Kaynağı’nda da Temiz Enerjiyi ön plana alıyoruz. Enerjinizi Solar Panel ile üretip kullandığınızda karbon ayak izinizi azaltır, doğaya daha az zarar vermiş olursunuz. Yenilenebilir enerji kaynaklarından ürettiğimiz Temiz Enerji sayesinde doğanın sürdürülebilir yaşamını destekliyoruz.

Hedef ve yatırımlarınız nedir? Kamp ve Karavan Malzemeleri sektöründe son durum nedir, ön gördüğünüz olabilecek değişikler nelerdir?

Vizyonumuz, Akıllı Enerji Depolama ve Yönetim Sistemlerimizi fosil yakıt vb. çevreye zararlı tüm enerji kaynaklarının yerine geçirmek ve herkesin temiz ve kesintisiz enerjiye ulaşmasını sağlamak. Ar-Ge ve İnovasyon odaklı yaklaşımımızla hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz. Gayemize ulaşmak adına üretim parkurumuz için yeni ekipman alımları gerçekleştirdik.

Ar-Ge ofisimizi genişleterek  Ar-Ge personeli sayımızı iki katına çıkardık.
Pandemiyle birlikte kamp ve karavana olan ilginin artması beraberinde kullanılan malzemelere olan talebi de artırmış durumda. Birçok sektörün daraldığı bu dönemde ivmeli bir artış gösteriyor. Yakın zamanda kamp ve karavan malzemeleri içerisindeki enerji depolama ürünlerinin Akıllı Lityum Ion batarya teknolojileri üzerine şekilleneceğini öngörüyoruz. .

ÖZEL RÖPORTAJ: GİZEM YARALI

CAMP&CARAVAN

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir