Türkiye’nin En İyi 14 Kayak Merkezi

Sömestr tatilinin gelmesiyle beraber kayak tutkunlarının merakla beklediği an geldi! Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerini sizin için inceledik, bu kış nereye gitmeli sorusuna cevap bulduk. Uludağ’dan Sarıkamış’a kadar, işte Türkiye’nin en iyi 14 kayak merkezi…

1 – Uludağ Kayak Merkezi / Bursa

Uludağ, sömestr ve kayak tatillerinin vazgeçilmez destinasyonu olarak bilinir. Batı Anadolu’nun en yüksek dağı olan Uludağ, 2.543 metreye ulaşan zirvesiyle dikkat çeker.

Uludağ Kayak Merkezi, Alp ve Kuzey disiplini için ideal coğrafik şartlara sahiptir ve “Tur Kayağı” ile “Helikopterli Kayak” gibi özel uygulamalara olanak tanır. Sadece kayak değil, aynı zamanda snowboard, bigfoot, buz pateni ve kar motosikleti gibi çeşitli aktiviteler de bu merkezde gerçekleştirilebilir.

Uludağ kayak merkezinde, acemi kayakçılardan profesyonellere kadar her seviyeye uygun 24 farklı pist bulunmaktadır.

2 – Kartalkaya Kayak Merkezi / Bolu

Köroğlu Dağları’nın zirvesinde, Bolu’nun doğusunda konumlanan Kartalkaya Kayak Merkezi, çam ağaçlarının yeşili ve beyazın saf güzelliği arasında sizi karşılıyor. Bolu merkezinden arabayla veya toplu taşıma ile sadece 45 dakika içinde ulaşabileceğiniz bu kayak merkezinde, 21 farklı zorluk seviyesindeki pistler, kayak tutkunlarına unutulmaz deneyimler sunuyor.

3 – Erciyes Kayak Merkezi / Kayseri

Kayseri’nin 25 kilometre güneyinde yer alan Erciyes Dağı, sönmüş bir volkanik dağdır. 3.916 metreye ulaşan zirvesiyle Türkiye’nin en yüksek beş dağı arasında yer alır. Erciyes Kayak Merkezi, farklı zorluk derecelerine sahip 32 farklı pist seçeneği sunmaktadır.

4 – Sarıkamış Kayak Merkezi / Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi, 2.634 metre rakımda ve 55 km uzaklıkta olup, Kars şehir merkezine hizmet vermektedir. Bu özel kayak merkezi, dünya genelinde nadir bulunan “kristal kar” özelliğine sahiptir, bu özellik sadece Alp Dağları’ndaki bazı kayak merkezlerinde görülmektedir.

Sarıkamış’taki bu kayak merkezi, düşük nem oranı sayesinde yağan karın buzlanmasını engelleyerek, kristalize formunu uzun süre koruyabilmektedir. Sarıçam ormanları içinde konumlanan merkez, 12 km’yi aşan toplam uzunluğa sahip olan 5 ayrı etaplı pistleriyle dikkat çekmektedir. Kayak sezonu Aralık’tan Mart’a kadar olan 4 aylık bir dönemi kapsamaktadır.

5 – Palandöken Kayak Merkezi / Erzurum

Erzurum’un otantik atmosferine sahip olan Palandöken Dağları, 3185 metreye kadar yüksekliğiyle Doğu’nun en gözde kayak merkezlerinden biridir. Uzun kış sezonu, kaliteli kar örtüsü ve yüksek irtifasıyla Palandöken, sınırsız bir kayak deneyimi sunar.

Palandöken Kayak Merkezi’nde toplamda 22 farklı pist bulunmaktadır ve bunlardan ikisi Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından olimpik pist olarak onaylanmıştır.

6 – Davraz Kayak Merkezi / Isparta

Isparta’nın güneyinde, Antalya’ya yaklaşık 26 km mesafede yer alan Davraz Dağı, 2635 m yüksekliğiyle Akdeniz’in en gözde kayak merkezlerinden biridir. Davraz Kayak Merkezi, Eğirdir Gölü’nün muazzam manzarası eşliğinde ziyaretçilere unutulmaz bir kayak deneyimi sunar.

Davraz’ın doğal dokusu ve kar kalitesi, yeni başlayanlar için güvenli rotalar sunarken, profesyonel kayakçılar için 8 ila 10 km arasında değişen benzersiz parkurlarla doludur. Toplamda 23 km uzunluğundaki 12 farklı pist, kayak merkezinde keyifli bir zaman geçirmek isteyenlere geniş bir seçenek yelpazesi sunar.

7 – Kartepe Kayak Merkezi / Kocaeli

İstanbul’a sadece yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta bulunan Kartepe Kayak Merkezi, muazzam doğal güzellikleri ve özellikle Sapanca Gölü’nün etkileyici atmosferi sayesinde her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi, farklı zorluk seviyelerine sahip dört ayrı kayak pisti sunarak ziyaretçilerine unutulmaz bir kayak deneyimi yaşatmaktadır.

8 – Saklıkent Kayak Merkezi / Antalya

Saklıkent Kayak Merkezi, Toros Dağları’nın Beydağları bölümünde konumlanmış olup, Akdeniz’e ve Ekvator’a en yakın kayak tesislerinden biridir. Toplamda 500 dağ evi ve kayak tesisi içeren bu kayak kompleksi, özellikle Şubat sonu ve Mart aylarında “Gündüz Kayak, öğleden sonra deniz” slogunu benimseyerek dikkat çekmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi, ülkemizdeki diğer kayak merkezlerinden farklı olarak ılıman iklimi ile bilinir ve bu özelliği sayesinde ülkemizdeki en sıcak kayak merkezlerinden biridir. Aralık-Nisan ayları arasında, yaklaşık olarak 4 ay boyunca kaliteli kayak imkanları sunmaktadır. 2550 metre yükseklikteki Saklıkent’te farklı zorluk seviyelerinde 5 adet pist var.

9 – Ilgaz Kayak Merkezi / Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illerinin sınırları içinde bulunan Ilgaz Sıradağları’nda yer alan bir tesis olup, zirvesi 2850 metre yüksekliğindedir. Bu kayak merkezi, Ilgaz Milli Parkı’nın sınırları içinde konumlanmıştır.

Ilgaz’daki kayak sezonu, Aralık ayında başlayıp Nisan ayına kadar devam etmektedir. Bu dönemde, Ilgaz Kayak Merkezi’nde farklı zorluk seviyelerinde üç adet kayak pisti bulunmaktadır.

10 – Denizli Kayak Merkezi / Denizli

Denizli ilinin Bozdağ bölgesinde yer alan ve takımların kullanımına açık 2.420 metre yüksekliğindeki kayak merkezi, Pamukkale’nin ardından şehrin ikinci beyaz cenneti olarak kayak tutkunlarını ağırlamaya hazır.

Denizli Kayak Merkezi, Denizli Havalimanı’na 141 km, Muğla’ya ise 147 km mesafede konumlanmıştır. Merkezde, farklı zorluk seviyelerinde toplam 6 adet kayak pisti bulunmaktadır.

11 – Ergan Kayak Merkezi / Erzincan

Ergan Kayak Merkezi, Munzur Sıra Dağları’nın eteklerinde konumlanmış olup, 2.970 metre yüksekliğinde bulunmaktadır. Merkez, toplamda 12 kilometrelik 4 farklı pisti ile kayak tutkunlarına hizmet vermektedir. Kayak merkezi, havaalanı ve şehir merkezine 20 dakika mesafede.

12 – Yıldız Dağı Kayak Merkezi / Sivas

Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Sivas’ın kuzeyinde, şehirden 58 kilometre uzaklıkta konumlanmış olup 2.552 metre yüksekliğindedir. Bu kayak merkezi, 7 farklı zorluktaki pistleriyle kayak tutkunlarına keyifli bir deneyim sunmaktadır.

13 – Yalnızçam Kayak Merkezi / Ardahan

Yalnızçam Kayak Merkezi, Ardahan şehir merkezine 15 km uzaklıkta konumlanmıştır ve rakımı 2.715 metrededir. Bu kayak merkezi, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Kafkaslar’ın kesişme noktasında yer almaktadır.

Dünya genelinde nadir bulunan “kristal kar” özelliğine sahip olan bu kayak merkezi, Türkiye’de Sarıkamış Kayak Merkezi’nden sonra bu özelliğe sahip ikinci merkezdir. Yüksekliği 2.715 metreye ulaşan Yalnızçam, farklı zorluk seviyelerinde dört adet pist sunmaktadır, en uzunu 4 km’dir.

14 – Salda Kayak Merkezi / Burdur

Salda Kayak Merkezi, Burdur merkezine 77 km uzaklıkta yer alırken, Salda Gölü’nün güzelliklerine ev sahipliği yapan Yeşilova ilçesine sadece 17 km mesafededir. Bu kayak merkezinde, 2.079 metre yükseklikte, Salda Gölü’nün muazzam manzarası eşliğinde unutulmaz bir kayak deneyimi yaşanabilir. Toplamda 5 farklı zorluk seviyesinde olmak üzere, en uzunu 1600 metre olan çeşitli pistlerle donatılmıştır.

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir