Türkiye’de arazi karavanı üreten ilk ve tek firma: Crawler

Crawler Karavan yüzde 100 yerli üretim ile karavandaki birçok yaşam fonksiyonunu hazır olarak standardın içerisinde sunuyor.

Firmanızdan bahseder misiniz?

20 yıllık Gümüşgroup bünyesinde %100 yerli üretim ile 2017 yılında Türkiye’nin ve Avrupa’nın off-road (arazi) karavan ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Crawler, Kocaeli Kartepe’de bulunan fabrikasında 4 iklimde ve tüm ortamlarda kullanılabilen arazi karavanları, motokaravanlar, askeri/endüstriyel alanlarda üst yapı ve römork üretmektedir. Üretilen araçların her biri yüksek kalite standartlarındadır.

Aynı zamanda bünyesindeki Ar-Ge çalışmalarıyla daha çevre dostu, daha kompakt, daha güvenli araçlar üretmek için sürekli iyileşme anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’de arazi karavanı üreten ilk ve tek firma olmanın gurunu yaşamaktadır.

Sektörde ürün yelpazesini genişletmeyi planlayan Crawler, bir yandan iç piyasada sivil, kamu ve askeri alanlarda kullanıcısını arttırmayı hedeflerken bir yandan da 4 kıtada 16 adet distribütörü ile ihracat operasyonlarını sürdürmektedir.

Ürünlerinizi ve özelliklerini anlatır mısınız?

CRAWLER BATU 535 MODELİ

BATU 535 çekme karavan, işinizi kolaylaştıran teknolojileri sayesinde güvenli bir yolculuk sunar. Size sadece manzaranın tadını çıkartmak kalır. Seviye ayarlı havalı süspansiyon sayesinde yolculuk ve kamp esnasında size konfor sağlar. Dayanıklı alüminyum dış gövdesi ile BATU 535, tüm arazi şartlarına dayanıklı olması ve sizinle her mevsim, her yolda ilerlemesi için özenle dizayn edilmiştir. Seviye ayarlı havalı süspansiyon sayesinde yolculuk ve kamp esnasında size konfor sağlar.

Geniş iç hacmi sayesinde, tüm ihtiyaçlarınızı ve malzemelerinizi kolayca taşıyabilmenizi sağlar. 4 kişilik yatak kapasitesi, hareketli yemek masası, geniş depolama alanları, açılabilir sineklik ve perdeleri, içeriden ve dışarıdan kullanılabilen mutfak ve banyosu ve birçok pratik özelliğiyle Crawler BATU 535 karavanlar size yolculuğunuzda konfor ve ilham verir.

Tamamen aileler için düşünülmüş bir model, yaklaşık bir buçuk senedir seri üretimi sürüyor. Türkiye’de de var yaklaşık 35 tane bu üründen görebilirsiniz. Üst yapı tamamen aynı şekilde diğer modellerimizde de olduğu gibi alüminyum. Çift akslı olmasının sebebi cihazın kendi ağırlığı 1750 kg kadar geliyor bu ağırlık dengesini tamamen üzerinde taşıyabilmesi açısından bu şekilde kullanıyoruz.

Birçok yaşam fonksiyonu içerisinde geliyor ısıtıcı sistemi, buzdolabı vb. bunların hepsi standardın içerisinde gelen şeyler. Dört kişilik yatma kapasitesine sahiptir, iki kişi ön tarafta, iki kişi arka tarafta ranza şeklinde yataklar mevcut.  Karavan standardında 220 Amper güç kapasitesi var,  buna güneş enerji paneli ekleyerek destek sağlayabilirsiniz.

Dışardan şarj desteği olabiliyor, saklama alanı konusunda ön tarafında çokça saklama alanı mevcut.  İçerisindeki ısınma sistemi kombidir, gazla çalışıyor. Standart 1750 kg üzerine eklenen opsiyonlarla bu yaklaşık 2 tonlara kadar çıkabilmektedir.

CRAWLER OTAĞ 600- MAN TGM 18.290

Ekspedisyon araçlar için tasarladığımız Crawler OTAĞ 600 ile uzun karavan yolculukları şimdi çok daha konforlu olacaktır. Otağ 600’ün L şeklindeki mutfağında bir evden bekleyeceğiniz tüm ekipmanlar mevcut. 4 kişilik ayarlanabilir yemek masası ve oturma grubu aynı zamanda çift kişilik bir yatağa dönüşebiliyor. Oturma alanındaki camlı panel tamamen açılarak güzel bir seyir alanı oluşturuyor. Yemeklerinizi yerken, manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Mutfağın hemen karşısında, ofis olarak kullanabileceğiniz, kendi penceresi ve depolama alanları bulunan bir masa yer alıyor. Ofis alanı yerine opsiyon olarak ranza seçeneği de eklenebiliyor. Bir evin konforunu aratmayan banyosunda, duşa kabin, lavabo alanı, kasetli ve elektrikli tuvalet bulunuyor. Karavanın arka kısmında, oldukça geniş bir ana yatak bölümü bulunmakta.

Askılıklı kıyafet dolabı, çeşitli boylardaki çekmece ve eşya gözleri ile uzun kamplar için maksimum depolama alanı mevcut.  500 Lt’lik bir su deposuna sahip olan karavan, LPG ile çalışan kombisi ile hem sıcak su ihtiyacını hem de karavanın ısınma ihtiyacını karşılayabiliyor. MAN TGM 18.290 aracına uygulanan OTAĞ 600 üst yapı, aynı kategoride bulunan tüm 4×4 kamyonlara uygulanabiliyor.

Ekspedisyon karavandır bu modelimiz.  Avrupa’da daha çok bu şekilde anılmaktadır. Genelde büyük kamyonlar üzerine üst yapı çalışmaları yapıldığı zaman bu şekilde araçlar oluyor. Türkiye’deki ilk yapılan örneği bu araçtır. Yaklaşık bu araçtan yapılmış üç tane var. Bu üçüncü olanı diğer ikisi şu an Türkiye’de gezmektedir. Bu araç Türkiye’de 2017 model olarak mevcut bunun dışında baktığınız zaman 4 × 4 bu araba dışında başka arabalar da var.

Güneş enerji paneli sayesinde elektriğini sürekli yenilebiliyor. İçerisinde şu an altı kişilik bir yatma alanı mevcut. Bunun iki farklı modeli var. Bu modelin içerisinde normal çaplarda içeri girdiğinizde karşınıza çıkan ranzalar çalışma masası olarak da değiştirilebiliyor.

Dış yapı tamamen alüminyum,  iç tarafında bizim diğer modellerimizde de kullanmış olduğumuz termal yalıtım mevcut. Aracımız MAN 18 290 4 × 4 manuel bir araç, bu araç üzerinde standart donanımda birçok yaşam fonksiyonlarını barındırabiliyor.

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir