Uçmanın en kolay yollarından biri : Yamaç paraşütü

İzmir Yamaç Paraşütü Okulu Eğitmeni Pilot Salih Ünlütürk, “2007 yılından beri yamaç paraşütü yapıyorum ve bu sporun araba kullanmaktan bile daha güvenli olduğunun altını çizmek istiyorum. Bunun tek koşulu doğru bir eğitim alınmasıdır. Sağlıklı her birey bu sporu yapabilir. İnsanoğlunun asırlardır ulaşmaya çalıştığı uçma eylemi, artık teknoloji ile mümkün” dedi.

Yamaç Paraşütü doğa/ekstrem sporları arasında en hızlı / ucuza ulaşılabilecek sporlardan biridir. Bu sebeplere verdiği muhteşem haz da eklenince, son 10 yıl içinde inanılmaz bir ilgi odağı haline gelmiştir. Eğitim alan kişilerin artması, alınması gereken eğitimin kalitesinin önemini gün yüzüne çıkarmaktadır.

Bu aşamada İzmir Yamaç Paraşütü Okulu , THK ve FAI lisanslı eğitmen pilotları tarafından verilen teorik, pratik eğitimler sonrasında kursiyerlikten yamaç paraşütü pilotluğuna güvenli adımlarla geçiş yapmanıza yardımcı oluyor.

Ön  planda olan hizmetleriniz nelerdir, bu anlamda rakiplerinizden hangi özellikleriniz ile ayrılıyorsunuz, müşteriler neden sizi tercih ediyor?

İzmir Yamaç Paraşütü Okulu olarak bizler, uçmanın en kolay ve en ucuz yollarından biri olan yamaç paraşütü sporu ile ilgilenmekteyiz. Fiziksel bir aktivitenin ötesinde ruhsal bir terapi niteliği de taşıyan bu spor ciddi bir eğitim ve pratik gerektirmektedir. Eğitim sonrasında ise kişisel hedeflere ve gerekliliklere göre hafta sonu eğlencesinden, profesyonel yarışmalara kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Aşamalı bir hayat tarzına dönüşmektedir.

16 yaşından büyük sağlıklı her vatandaşın katılabileceği yamaç paraşütü eğitimleri, teorik dersler, yer eğitimleri ve uçuşlar olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktadır. Özetlemek gerekirse, teorik dersler baştan sona yamaç paraşütü ve ekipmanlarının tanıtımı, aerodinamik bilgisi ve acil durumlar eğitimi gibi konulara değinmektedir.  İnteraktif bir şekilde işlenen dersler sonrasında yer çalışması, yani kanat kontrolü eğitimi gerçekleşmektedir.

Eğitmenlerimiz bu aşamada kursiyerlerimize yamaç paraşütü ile tepeden kalkış ve iniş sırasında yapılması gerekenleri göstermektedir. Kanat kontrolü açısından yeterli seviyeye gelen kursiyerlerimiz uçuş aşamasına geçmekte ve telsiz kontrolünde yalnız olarak uçuşlarını gerçekleştirmektedirler.

Eğitimi süresince her kursiyere özel, bir yamaç paraşütü tam takım malzeme sağlayabilen, geniş bir malzeme envanterine sahip okulumuz, eğitim sonrasında da pilotluğa adım atan öğrencilerine malzeme alım-satım ile kiralama, teorik ve pratik derslerde yardımcı olmaya devam etmektedir. Her ay düzenli olarak açılan kursların teorik ve yer çalışması aşamaları İzmir’de, uçuşları ise Manisa’da gerçekleşmektedir.

Hedef ve yatırımlarınız nedir? İleriye dönük planlarınız nelerdir?

Türkiye’deki sayılı, Ege Bölgesi’ndeki tek Türk Hava Kurumu (THK) ve Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) onaylı lisanslı eğitimler veren yamaç paraşütü okulumuz, kursiyerlerimize eğitim sonrasında da sınırsız ve ücretsiz destekte bulunmaktadır. Güler yüz, hoşgörü ve otoritenin bir arada olduğu eğitmenler eşliğinde geçen uçuşlar sonrasında kursiyerlerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler motivasyonumuzu ve gelecek hedeflerimizi daha yükseklere taşımaktadır.

Bu doğrultuda yüzlerce kişiye vermiş olduğumuz yamaç paraşütü başlangıç kurslarının yanı sıra, Tür Hava Kurumu (THK) onaylı ileri seviye eğitimler ve motorlu uçuş eğitimleri de vermekteyiz. Uçuş hayatına devam etmek isteyen pilot arkadaşlarımıza ekipman alımı konusunda destek sağlama amacıyla yamaç paraşütü ve motorlu yamaç paraşütü yurt dışı firmalarının Türkiye dağıtımcılıklarını da yapmaktayız. Her seviyeden pilota hitap eden ekipman ve eğitim yelpazemiz sayesinde bizim gibi tutkuyla uçan pilot arkadaşlarımızın sayısını arttırmak hedefindeyiz.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

CAMP&CARAVAN

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir