Yüksek Katlı Kamp: Doğa Kenti

 

NDSM-Werf Vakfı, kültürel sezon açılışı olarak NDSM’de sanatçı Willem de Haan’ın enstalasyonunu sunuyor: Azalan kaynaklar ve yeşil alanlarla ilgili verilen mücadeleyi ele alan dikey kamp alanı.

Çalışmaları daha önce uluslararası sanat rotası IJsselbiennale’de gösterilen Hollandalı sanatçı Willem de Haan’ın enstalasyonu tarımsal üretimin yanında rekreasyon için peyzaj üzerinde oluşan baskıya yanıt veriyor. Amsterdam gibi büyüyen, yoğunlaşan bir şehirde özellikle Amsterdam North gibi hızla gelişen bir bölgede, kamusal alan üzerindeki baskı büyük. Alan; fiziksel ve zihinsel olarak, şehirdeki yaşam kalitesi için önemlidir, ancak yeşillik, rahatlama ve rekreasyon için yerler oldukça az. Haan, Doğa Kenti (Nature City) adlı çalışmasıyla, olası ama aynı zamanda yabancılaştırıcı bir gelecek senaryosu hayal ederek ciddi bir kentsel sorunu mizahi şekilde ele alıyor.

Sanatçı Hakkında

Multidisipliner sanatçı Willem de Haan (1996, Hollanda) çalışmalarında gündelik mekânların sosyal olarak koşullandırılmış politik kurallarına meydan okuyor. Sanatçı, mevcut durumlara inandırıcı, mizahi ve yabancılaştırıcı şekilde yapay unsurlar ekliyor. Sanatçının düşündürücü heykelsi müdahaleleri, film ve tiyatro dünyasındaki sahne ve set kullanımına gönderme yapıyor.

 

 

Kaynak: Ndsm-nl

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir