Zorlu yollarda doğayı keşfetmenin yolu: Jeep Safari

Jeep Safari normal araçların tırmanamadığı ve yürüyerek çıkılamayacak yerlere 4×4 arazi jeep araçlar ile tırmanarak, insan eli değmemiş yerleri keşfetmektir. Asfalt yollardan değil patika yollarda yapılan bu turları insanlar genellikle Akdeniz ve Ege veya Kapadokya çevresinde tercih ediyorlar. Tek araba şeklinde değil de konvoy şeklinde sürüşlerle turlar daha eğlenceli hale geliyor.

Doğayı keşfetmenin en eğlenceli ve macera dolu yollarından biri de jeep safari yapmaktan geçiyor. Her mevsimde ve her türlü hava koşulunda yapılması mümkün olan jeep safari özellikle doğanın zorlu şartlarıyla mücadele etmeyi ve macerayı seven doğa tutkunlarına hitap ediyor. Telefon ve fotoğraf makinası gibi elektronik aletlerinizi korunaklı bir yerde muhafaza edin çünkü yolculuğunuz boyunca bolca ıslanacaksınız.

Türkiye’nin var olan doğal güzellikleri çoğu yerde Jeep Safari yapmamıza imkan sağlıyor. Yüksek dağları, eğimli arazileri ile safariye tamamen uygun olan doğal koşulları sayesinde birçok bölgede Jeep Safari yapmak mümkün. Jeep Safari, ülkemize gelen turistlerin en çok tercih ettikleri aktivitelerden biri olduğu için tatil beldelerinde çeşitli Jeep Safari turları bulunuyor.

Ülkemizin hemen her bölgesinde jeep safari yapmak mümkün. Kazdağları, Fethiye, Ölüdeniz, Marmaris, Datça, Kaş, Alanya, Side, Sakarya, Alanya en bilinen jeep safari rotalarına ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de Nerede Jeep Safari Yapılmalı?

Türkiye’de turistlerin Jeep Safari için en çok tercih ettiği bölgeler Ege ve Akdeniz Bölgesidir. Bu bölgelerde ise en çok tercih edilen şehirler Muğla, Denizli ve Antalya çevresidir. Fethiye Ölüdeniz’de yapacağınız turda eşsiz manzaralar ile karşılaşıp doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bir diğer meşhur yerimiz ize Kapadokya. Kapadokya çevresinde balon turlarının yaygın olduğu kadar Jeep Safari turları da oldukça tercih ediliyor.

Doğası ile Jeep Safari turlarına uygun olması ve manzarasının eşsizliği tercih edilmesinin ilk nedenlerinden olabilir. Eğer saydığım yerler size uzak geldiyse hayatın ortasında yani İstanbul’da Jeep Safari turlarının mümkün olduğunu müjdeleyebilirim. Şehrin biraz dışında yer alan dik rampalar sizi Jeep Safari turları için karşılıyor ve bir hafta sonu kaçamağında bile bu keyifli turlardan yararlanabiliyorsunuz.

Jeep Safari Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Jeep Safari turlarında öncelikli olarak mevsim şartlarına göre giyinmek önemlidir. Turların yapıldığı yerlerin yüksek yerler olduğunu varsayarak yağmur yağma olasılığını göz önüne almamız gerekir bunun için yanımıza yağmurluk almamızın yararı olabilir. İkinci olarak telefon veya fotoğraf makinelerinizi korumak için su geçirmeyen kılıflar ile olası kazaların önüne geçebilirsiniz.

CAMP&CARAVAN

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir