Tabiatın Kalbi Bolu’nun Gezilecek Yerleri

İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehrin tam ortasında yer alan Bolu, doğal güzellikleri ve sessiz sakin oluşuyla her yıl on binlerce turistin gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir. Özellikle hafta sonları günübirlik tatilcilerin odağında yer alan Bolu, bunların yanında ise doğayla iç içe kamp tatilleri ve doğa sporları için çok önemli bir konumdadır. Bolu’da vakit geçirilebilecek birçok yer olmakla beraber en popüler ve güzel alanlar arasında ise; Yedigöller Milli Parkı, Bolu Gölcük Tabiat Parkı, Kartalkaya Kayak Merkezi, Mudurnu, At Yaylası, Göynük yer almaktadır.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu şehir merkezine ortalama 42 km uzaklıkta olan ve Türkiye’nin en sevilen doğal güzelliklerinden biri olan Yedigöller Milli Parkı, yaz kış birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. İsterseniz özel araçlarınızla isterseniz de şehir merkezinden hareket eden otobüslerle bu parkı ziyaret edebilirsiniz.

Yedigöller milli parkı adından da anlaşılabileceği üzere birbirinden güzel 7 adet gölden oluşmaktadır. Bu göller arasında; Seringöl, Deringöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Büyükgöl, Sazlıgöl ve İncegöl yer almaktadır. Yedigöller Milli Parkı, çok daha güzel manzaralara sahne olduğundan dolayı genellikle sonbahar ve kış aylarında ziyaret edilmektedir. Günübirlik ziyaretçilerin yanında kampçılar tarafından da çokça tercih edilmektedir.

Yılın her günü ve her saati ziyaret edilebilen Yedigöller Milli Parkı’na giriş için bazı ücretler bulunmaktadır.

Kişi başı ücret: 11 TL

Öğrenci giriş ücreti: 5,5 TL

Motosiklet ve ATV giriş ücreti: 22 TL

Çadır ile giriş ücreti: 50 TL (Günlük)

Otomobil giriş ücreti: 33 TL

Minibüs giriş ücreti: 99 TL

Otobüs giriş ücreti: 330 TL

Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Bolu merkezinin 13 km güneyinde yer alan Bolu Gölcük Tabiat Parkı, dağların arasında ormanların içine yapılmış suni bir set gölüdür. İçindeki küçük evin çevresine giriş yasak olup sadece uzaktan izlenebilmektedir. Bireysel aracınızla gidebileceğiniz gibi şehir merkezinden hareket eden otobüslerle de bu şirin yere ulaşabilirsiniz. Etrafı sarıçam ve göknar ağaçları ile kaplı olan bu gölün görüntüsü, yılın 4 mevsimi de muhteşemdir. Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından korunan gölün içinde bulunan eve sadece devlet insanlarının giriş yapabildiği bilinmektedir.

Günübirlik ziyaretçilere açık olan bu gölün etrafından oturup bir şeyler yiyebileceğiniz birkaç mekan da bulunmaktadır. Bireysel olarak  11 TL ücret ile girebileceğiniz gibi otomobiliniz ile 33 TL karşılığında alana giriş yapabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi

hp photosmart 720

Bolu’nun merkezine 37-8 km uzaklıkta bulunan ve toplu taşıma araçları, kayak turları veya kişisel aracınızla gidebileceğiniz Kartalkaya Kayak Merkezi, Türkiye’nin en önde gelen kayak merkezlerinden biridir. Aralık ve nisan ayları boyunca Türkiye’den ve yurt dışından birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan kayak merkezinde 5 tane kayak oteli, 25 tane kayak pisti bulunmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi ve otoparkı ücretsizdir fakat içerdeki pistleri ve ekipmanları kullanmak ücretlidir. Ayrıca otellerin otoparklarını kullanmak isterseniz buralar da ücretlidir.

Mudurnu

Bolu şehir merkezine 50 km uzaklıkta yer alan Mudurnu, Bolu’nun ve Türkiye’nin sevilen küçük turistik noktalarından biridir. El değmemiş doğal güzellikleri bir yana koruma altında olan tarih kokan evleriyle de dikkat çekmektedir. Yüzlerce yıllık konaklara ve camilere sahip Mudurnu, bir açık hava müzesi gibi olup UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır. Buradaki yapıların birçoğunun yaşı 600 yılı aşmaktadır.

Mudurnu Saat Kulesi, Kanuni Sultan Süleyman Cami, Mudurnu Konakları, Demirciler Çarşısı, Yıldırım Beyazıt Cami ve Hamamı gibi yerler Mudurnu’da gezilecek en önemli yerlerin başında gelmektedir.

At Yaylası

Bolu’nun kuzeyinde, merkeze 12 km mesafede bulunan bu yayla, yürüyüş ve kamp yapmak için oldukça ideal görünmektedir. Bolu’da yılkı atlarına ev sahipliği yapan bu yayla, Osmanlı zamanında saraya at yetiştirilmesi için kullanılıyormuş. Kirazları ve meyve bahçeleri ile ünlü olan bu yaylada her yıl geleneksel olarak kiraz bayramı şenlikleri düzenlenmektedir. At yaylası, toplamda 560 m² alana sahiptir. İçinde bir adet göleti, Topuk Çayırı, Topuk Erenleri, Yel Suyu, Cip Cip Deresi ve Çağlayan Kayası bulunmaktadır. Bunların yanı sıra birçok endemik bitkiye de ev sahipliği yapan At Yaylası, mutlaka görülmesi gerekilen yerlerden biridir.

Göynük

Bolu’nun güneybatısında yer alan Göynük, bir Osmanlı yerleşimidir. Safranbolu ile oldukça benzer yapılara sahip olan Göynük’te birçok Osmanlı konağı bulunmaktadır.

İlk yerleşiminin milattan önce 8. yüzyıla dayandığı bu ilçenin bilinen ilk adları Koinon ve Gallicanon’dur. Birçok medeniyetin geçiş yolu olmuş olan bu ilçe, Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin’in türbesine ev sahipliği yapması ile de bilinmektedir. Bundan dolayı olsa gerek ilçede her sene Akşemseddin şenlikleri de düzenlenmektedir. 20. yüzyıl başlarına ait birçok evi de barındırmakta olan ilçede toplamda 137 adet tarihi ev, 21 cami, türbe, çeşme, kule ve hamam bulunmaktadır. En meşhur birkaç yapısı ise; Akşemseddin Hazretleri Türbesi, Gazi Süleyman Paşa Cami, Zafer Cami, Gazi Süleyman Paşa Hamamı’dır.

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir