Ekolojik Kamp Çevre Dostu Kamp Nedir? Nasıl Yapılır?

Pandemiden sonra değişen yaşam tarzlarımız ile birlikte tatil tercihlerimiz de oldukça değişti. Kampçılık da bu değişimin ardından hayatımıza giren ve her geçen gün yükselen bir değer. Önceleri sadece meraklısını ilgilendiren kamp ve kampçılık artık şehirden kaçmak isteyen herkesin ilk aklına gelen seçenek oluyor. Sosyal medya ve pandemi ile fırsatı değerlendirip gelişen kamp merkezleri de kampçılık trendini besleyen faktörlerden. Bu kadar popülerleşen bir akım ile birlikte ister istemez ekolojik düzene etkisi de akıllarda soru işareti bırakıyor.

Peki kamp yaparken doğa anayı ne kadar önemsiyoruz? Evet doğayı seviyoruz ve kamp yapıyoruz. Oldukça da çevre dostu bir tatil seçeneği olarak görünen kamp ile doğal hayata zarar veriyor olabilir miyiz? Çevre dostu bir kamp için yapılması gerekenleri sizler için kaleme aldık.

Çevre Dostu Kamp Nedir?

 Günümüzde değişen ekolojik düzen ve çevre kirliliği ile doğamız büyük bir tehdit altında. Her birimizin doğrudan veya dolaylı çevreye verdiği belirli bir zarar var. Doğadaki karbon ayak izimizin bu kadar önemli olduğu bir zamanda da attığımız her adımın çevreye olan etkisini iki kere düşünmek gerekiyor.

Kamp hayatı özünde doğayı takdir etmek ile ilgilidir. Temelinde doğaya saygılı bir çerçevede ilerleyen kamp hayatı bilinçsizce yapıldığında maalesef doğaya zarar vermekten kaçınamıyor. Sadece çöpleri geride bırakmamak değil, bitki örtüsüne zarar vermeden yapılan bir kamp çevre dostu kamp olarak adlandırılabilir.

haber resmi ekolojik kamp 2

Çevre Dostu Bir Kamp İçin Yapılması Gerekenler:

1- Sürdürülebilir Ürünler Tercih Etmek

Bir kamp için olmazsa olmaz kamp ekipmanlarıdır. Kamp ekipmanları seçerken uzun vadede çevreye vereceği zararı düşünerek, sürdürülebilir malzemelerden kullanıldığından emin olmak iyi bir tercih olacaktır. Örneğin plastik veya üzerinde sert kimyasallar uygulanmış malzemeler yerine pamuk, kenevir gibi doğal malzemeler veya atık su şişelerinden geri dönüştürerek üretilmiş ürünler tercih etmek çevre dostu kamp için atılacak ilk adımdır.

2- Tek Kullanımlık Değil, Tekrar Tekrar Kullanılabilir Eşyalar

 Kamp yaparken en önemli esas şehirdeki fazla eşyalardan kurtulmak, sadeleşmektir. Minimal düzeyde eşya ile kamp yapmak da tek kullanımlık ürünler ile kamp yapmak demek değildir. Kullan at tabaklar, plastik çatal-bıçak yerine kırılmaz malzemeden kişi sayısına göre kap getirmek yeterli olacaktır. Bu noktada da su kullanımı ve kimyasallar faktörü devreye giriyor.

 3- Çevre Dostu Bulaşık Yıkama Tekniklerini Öğrenin

 Tekrar kullanılabilir, kırılmaz kaplar ile kamp yaparken bulaşık yıkamak tüketilen su hacmi ve kullanılan zararlı kimyasal temizleyiciler nedeniyle çevre kirliliğine sebep olan etkenlerden. Su miktarını optimum düzeyde tutmak için biri temizlemek diğeri durulamak için iki farklı kova veya bidon kullanmak etkili bir teknik olacaktır. Temizlik ve dezenfektasyon için sert kimyasallar yerine biyolojik olarak doğada çözünebilen doğal bir temizleyici kullanmak çevreye vereceğiniz olası zararı minimuma indirecektir.

4- Kişisel Bakımınızda da Sürdürülebilirlik

 Sadece kamp malzemelerinde değil kendi kişisel temizlik ve bakım ürünlerinizin de sürdürülebilir ve zararlı malzemeler barındırmıyor olması oldukça önemli. Güneş koruyucu, nemlendirici ve saç bakım ürünleri gibi en çok kullandığınız ürünlerin içeriklerini kontrol ederek tamamen doğal ve organik olanlar seçilmeli.

5- Güneş Enerjisinden Faydalanın

 Günlük hayatımızda elektrikli ürünler hayatımızın her alanında kolaylık sağlıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte güneş enerjisi teknolojisi de oldukça gelişti. Kamp yaparken de elektrik ihtiyacımızı güneş enerjili cihazlarla gidermek etkili bir çözüm olacaktır.

6- Etkili Yiyecek Planı Oluşturmak

 Kamp esnasında tüketeceğiniz besinleri ne kadar etkili planlıyorsunuz? Kamp alanlarına getirilen çoğu yiyecek maalesef tüketilmeden çöp oluyor. Bunun önüne geçmek için tüketilecek yiyecek miktarını hesaplamak önemli. Aynı zamanda paketli yiyecekler kullanmamak, yiyecekleri soğutucu veya kamp kaplarında depolamak, folyo veya streç film yerine bal mumu sargısı kullanmak ekolojik ayak izimizi minimuma düşürecektir.

SENA CANSIZ

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir