Kamp Hayatında Hamaklar Çadırların Alternatifi Olabilir Mi?

Piknikte hamak kurmak en büyük eğlencelerden biri çoğu kişi için. Ama çok eski bir tarihi olan hamaklar sadece sallanmak ya da sadece uzanıp dinlenmek için kullanılmıyor. Kamp hayatında konaklama için de kullanılan hamaklar çadıra alternatif olabilir mi?

İlk defa Mayaların, Orta Amerika’da yaşadıkları coğrafyadaki ıslak zemin, çamur ve böceklere karşı kullanılmış olan hamaklar Christoph Colomb tarafından Avrupaya getirilmiş ve 1957’de İngiliz donanmasında yer tasarrufu için gemilerde konaklama amacı ile kullanılmıştır. Bu kadar eski bir tarihe sahip hamaklar da çeşitli tasarımsal değişimlere uğrayarak ve farklı malzemeler kullanılarak günümüzde farklı amaçlara hizmet etmektedir. Orta ve Güney Amerika ülkelerinde mobilya olarak hala kullanılan hamaklar son zamanlarda kampçıların da tercihi.

Kampta çadır yerine hamak tercih edilmesinin belki de ilk sebebi taşıma kolaylığı. Kamp için yanınızda yeterince yükünüz varken bir de konaklama için ekstra yüklerden sizi kurtaran hamaklar kolay kurulum imkânı sunuyor. Uygun bir zemin arayışı olmadan, sadece 4-5 metre aralıkta iki sağlam ağaca ihtiyacınız olan hamakları 30 derecelik açı ile bağladıktan sonra rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Kuvvetli bir rüzgâra maruz kaldığında hamaklar çadırlara göre şeklini çok daha iyi koruyabiliyor. Sizi yüksekte olduğu için sürüngenlerden ve sineklikli modelleri ile böceklerden koruyan hamaklar, çadırlara oranla daha ekonomik oluşlarıyla da öne çıkıyorlar.

SENA CANSIZ

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir