Nasıl Bir Tiny House Tercih Etmeliyim?

 

Tiny house sabit ya da tekerlekli seçenekleriyle iki şekilde de tercih edilebilir. Tekerleksiz, sabit bir tiny house satın almayı planlıyorsanız; öncesinde mutlaka imar yasalarını araştırmalısınız. Tiny house’un konumlandırılacağı arazinin tapusu ve kullanılabilirlik izni bu konuda büyük önem arz ediyor. Bu durum sadece tiny house, bungalov vb. için geçerli değil. Tekerleksiz hangi yapıyı satın alırsanız alın, yasalara göre bu yapıyı imarlı bir arsaya konumlandırmak zorundasınız. Tekerlekli bir model tercih ettiğiniz takdirde istediğiniz yerde konaklayabilirsiniz aynı durum bu modeller için geçerli değil.

Nasıl Bir Tiny House

Hazır Almak ya da Kendin Yapmak

İş sadece tiny house satın almaktan geçmiyor tabii. Bu yapıyı kendiniz de inşa edebilirsiniz. Her işin olduğu gibi bunun da bazı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Gelin beraber kısaca bir göz atalım:

Tiny House’u kendim inşa edersem bunun bana artıları; hazır bir yapıya göre daha ucuza mal ederim ve kendi isteklerim doğrultusunda tasarlarım. Zevkime uygun parçalar seçerek, tamamen kendime özel bir tiny house dizayn etmiş olurum. Seçenekleri değerlendirdikten sonra hızlı bir şekilde istediğim evi hemen alabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirim. Profesyoneller tarafından yapıldığı için ileride satılması durumunda karımı artırabilir.

Nasıl Bir Tiny House

Tiny House’u kendim inşa edersem bunun bana eksileri; çok daha uzun bir süre sonra istediğim eve kavuşurum. İmara uygun bir arazi bulmam gerekir yoksa sabit bir tiny house inşa edemem. Hesaba katmadığım ve belki de bütçemi zorlayacak harcamalar ortaya çıkabilir. Marangozluk, elektrik, su ve sıhhi tesisat işlerinden anlayacak birini bulmalıyım-kendim yapabiliyorsam baya şanslıyım- Profesyonel olarak bu işi yapan biri değilsek, inşa ettiğimiz evin kusurlu olma ihtimali de olacaktır tabii. Bu da yarın bir gün tiny house’u satmak istediğim zaman karımdan düşmesine sebep olabilir.

Daha Fazla Alan İçin: Loft Kat

Genel olarak küçük olarak inşa edilen bungalov, tiny house gibi yapılarda yerden kazanmaya yönelik mimari dokunuşlar tercih ediliyor. Bunlardan biri de loft kat diye adlandırdığımız ek bir çatı katı. Burayı yatak koyacağınız bir alan olarak değerlendirmek, gündelik hayatta daha çok kullanmayı tercih edeceğiniz giriş katında büyük bir alan yaratacaktır. Hem çatı katına bir de tavan penceresi koyup yıldızları seyrederek uyumayı istemez misiniz?

Nasıl Bir Tiny House

Doğru Tercihler, Konfor Yaratır

Tiny house’da sürekli veya belirli dönemlerde yaşamayı tercih ettiğiniz zaman aslında bir yandan minimalist yaşamı tercih etmiş oluyorsunuz. Bu minimalist yaşam beraberinde ‘az ve küçük eşya’ gerekliliğini getiriyor. Alanınızı iyi planlamalısınız; yoksa evinize sığmayan eşyalar ya da tiny house içinde gereğinden fazla büyük olan eşyalar sizin konforunuzu bozabilir veya sizi mutsuz edebilir. Pratik ve yararcılığı göz önünde bulunduracak mobilyalar, aksesuarlar, eşyalar seçmelisiniz. Yapmış olduğunuz seçimler göz zevkinize tabii ki hitap etmeli ama aynı zamanda size hizmet de etmeli.

Nasıl Bir Tiny House

Ufak Detayları Unutmayın

Arazinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir konu daha var; ortak alan kullanımına sıcak bakıyor musunuz? Tiny house konumlandırılan bazı alanlarda örneğin tiny house köylerinde ortak bahçe kullanımı söz konusu olabiliyor. Siz daha izole bir mülk talep ediyorsanız, kendisine ait verandası bulunan bir tiny house tercih edebilirsiniz.

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir