Tiny House’a İlham Kaynağı Olan Felsefi Akım: Minimalizm

 “dışarıya kapanmak esasen içeri açılmaktır. huzur mu istiyorsun ? az eşya, az insan”

Tiny House’a İlham Kaynağı Olan Felsefi Akım: Minimalizm

Tiny House akımına da ilham olan minimalizm, son yılların en popüler felsefi akımları arasında yer alıyor. İhtiyaç fazlası her şeyi hayatınızdan çıkararak dahil olabileceğiniz bu yaşam tarzı ‘’ az çoktur’’ sloganıyla yola çıkmaktadır. Minimalizm nedir, nasıl uygulanır gelin hep birlikte inceleyim…

Minimalizm Nedir?

Bir Uzak Doğu felsefesi olan minimalizm temelinde azla mutlu olmak ve fazla olan her şeyden kurtulmak yatmaktadır. Fazla eşyalar, dolapta yıllarca duran ama hiç giymediğimiz kıyafetler, kullanmadığımız sosyal medya hesapları ve hatta görüşmekten hoşlanmadığımız arkadaşlar bile… Minimalizm tüm bu saydıklarımızı ortadan kaldırarak temelde huzuru ve mutluğu hedeflemektedir.

Minimalizm Nasıl Uygulanır?

Hayatımızdaki her türlü fazlalıktan, kalabalıktan arınarak, az olanı özümsemek. Bununla beraber artan hayat kalitesi ve sonuç: daha huzurlu ve mutlu bir yaşam! Nasıl mı? Birkaç öneri:

  • Evet elbette her eşya önemsiz ya da fazlalık değil ama bu demek değil ki tüm eşyalardan fazlaca alalım. Bir kıyafetin birkaç rengini almaktansa en çok kullandığınız renkte olanı bırakıp diğerlerini geri dönüşüme yollayabilirsiniz.
  • Kalitesiz eşyalara devamlı para vermektense biraz fazla vererek kaliteli ve uzun süre kullanabileceğiniz eşyalar edinebilirsiniz.
  • Sosyal medya hesapları her ne kadar günümüzde bir gereklilik gibi olsa da kullanmadığınız hesapları kapatarak daha sakin bir hayata adım atabilirsiniz.
  • Evet minimalizm akımında genelde eşyalar söz konusu olsa da içe dönme konusunda insanlardan da arınabilirsiniz. Sizi rahatsız eden ama ayıp olmasın diye görüştüğünüz insanları düşünün mesela. Huzuru bulmak istiyorsanız insan konusunda da minimalist olmanızı öneririz.
  • Beslenme konusunda da minimalist davranarak hem sağlıklı bir yaşama adım atabiliriz hem de minimalizm felsefesine uygun davranmış oluruz. Sağlıksız yiyecekleri tüketmektense az ve öz beslenebilirsiniz.
  • Aslında şu zamana kadar saydıklarımız çok önemli olsa da minimalist yaşama çok hızlı bir giriş yapmak isteyenler için son derece ideal olan bu evler de minimalist yaşam akımına ilgi duyanlar tarafından rağbet görmektedir. Alan azlığından dolayı bir yandan eşya konusunda ister istemez minimalist davranırken bir yandan da konumdan dolayı doğayla iç içe olup içe dönüş yaşayabileceksiniz. Evdeki eşyaların az ve fonksiyonel oluşu, evin çok fazla yer kaplamaması gibi sebeplerle doğaya bırakılan karbon ayak iziniz de az olacaktır.
  • Alışveriş esnasında bir şeyi almadan önce bunu almak istiyorum ama bu şeye ihtiyacım var mı diye kendinize sorabilirsiniz. Eğer cevabınız hayır ise o eşyayı almamak sizin için daha uygun olacaktır.
  • Kendinizi sizi üzen, geren veya strese sürükleyen düşüncelerden uzak tutarak minimalizmin amaçlarından biri olan içe dönüşü de gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir