Artı ve Eksileriyle Tiny House

Ekonomik dalgalanmalar, kentleşmenin hızlanması ve bireyselliğin ön plana çıkması ile birlikte, tiny house kavramı hayatlarımıza hızla giriş yaptı. Konteyner evlerin bir benzeri olan bu minik evlere rağbet oldukça yoğun. Klasik bir beton eve göre çok çok farklı olan bu evlerde yaşamanın artılarının ve eksilerinin neler olduğunu biliyor musunuz?

Taşınabilirlik

Tiny houseların zemin temelli olmaması ve çekici bir araçla taşınabiliyor oluşu stabiliteden uzak bir yaşamı tercih eden, maceraperest ruhlu bireyler için birebir. Gittiğiniz her yerde evinizin de sizinle birlikte geliyor olması, farklı manzaralara uyanmanıza olanak tanıyor.

Patili Dostlar

Bir apartman dairesinde evcil hayvan beslemek kimi zaman oldukça zor olabilen bir durum. Patili dostlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve özgürce hareket edebilmeleri için en uygun alanlar hiç şüphesiz ki, doğal ortamlardır. Tiny houseunuzu uygun bir arsaya yerleştirerek minik dostlarınızın doğadan uzak kalmasını önleyebilirsiniz.

Kişiselleştirilebilirlik

İster kendiniz inşa edin, ister var olan bir tasarımı satın alın tiny houselar kişiselleştirilebilir özellikte üretilen yapılardır. Böylece evinizde ağırlıklı olarak bulunacak renklerden, ahşap türüne, zemin döşemelerinden, pencere boyutlarına kadar neredeyse her şeye kendiniz karar verebiliyorsunuz. Üstelik tiny houseunuz yalnızca size özel ve eşsiz bir dizayna sahip olmuş oluyor.

Mevzuat

Bilindiği üzere tiny houseları yerleştirmek için uygun özellikleri taşıyan bir alan gerekiyor. Bunun için arsanızın ilgili mevzuatlara uygun bir yapıya sahip olması önemli bir husus. Yasal mevzuatlara uygun bir arazi bulmak ya da mevcut arazinize bu izinleri almak oldukça meşakkatli bir süreç.

Ölçüler

Tiny houseların yapımında belli başlı üretim kıstasları bulunur. Belirli bir metre kareyi ve yüksekliği aşamayan bu evler, geniş aileler ya da büyük evlerde yaşamaya alışmış kişiler için problem haline gelebilir. Yine bu sınırlamalar nedeniyle, büyük mobilyalar ya da beyaz eşya yerleşiminde zorluklar yaşanabilir.

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir