Kamp Hayatında Sürdürülebilirlik

Tüm dünyada yaşadığımız iklim kriziyle birlikte, insanın doğa üzerindeki etkilerinin ne kadar önemli ve büyük olduğunu hep beraber gördük. Son yıllarda epey popüler olan kampçılık akımının insanlar için ne kadar keyifli olduğunu bilsek de dikkat edilmediği takdirde bu aktivitenin doğaya zararları da olabilir. Bu nedenle insanın doğayla en fazla iç içe olduğu aktivitelerden biri olan kamp hayatında sürdürülebilirliğin ne olduğunu ve sürdürülebilirliği nasıl sağlayabileceğimiz hakkında birkaç öneri ile geldik.

Sürdürülebilir Kampçılık Nedir?

Sürdürülebilir kampçılık, özetle doğada kamp yaparken doğaya verilen zararı en aza indirebilmek adına attığımız adımları kapsayan bir kavramdır. Evrenin sürdürülebilirliğine destek olmak adına bizlerin de kamp yaparken atabileceğimiz basit ama etkili adımları sizler için derledik.

Çevreye Saygılı Kamp Malzemeleri

Çevremizi korumaya kamp malzemelerimizden başlayabiliriz. Örneğin plastik şişeler yerine cam şişe ya da termos kullanabiliriz. Geri dönüştürülmüş kumaşlardan yapılmış bir çadır veya sürdürülebilir malzemelerden yapılmış bir uyku tulumu kullanabiliriz. Atık sayısını azaltmak adına kullan at piller yerine şarj edilebilir pilleri kullanabilirsiniz.

Çok Malzemeden Kaçının

Kamp yolculuğunuz boyunca kullan at malzemeler kullanmak yerine tekrar tekrar yıkanabilir malzemeler kullanmak çevreyi kirletmemek ve sürdürülebilirlik adına oldukça faydalı olacaktır. Kamp seyahatinizde yanınıza yalnızca temel malzemelerinizi almaya çalışabilirsiniz. Tek kullanımlık tabaklar, bardaklar gibi malzemelerden kaçınabilirsiniz.

Doğanın Asıl Sahiplerine Saygı

Doğa, her ne kadar insanlar için sınırsız güzellikle dolu olsa da oranın asıl sahipleri her zaman için biz insanlar değil hayvanlar olmuştur. Bu yüzden doğada misafir olarak bulunduğunuz vakit boyunca hayvanları rahatsız etmemeye özen göstermeliyiz. Hayvanların yakın yaşam alanlarına girmemeye özen göstermeli, eğer ki onların yaşamlarını izlemek istiyorsak bunu onları rahatsız etmeyecek şekilde yapmalıyız.

İz Bırakmama İlkesi

İz bırakmama ilkesi, sürdürülebilir kampçılığın en önemli unsurlarından biridir. Bu ilke, kamp alanlarımızı bulduğumuz gibi, hatta mümkünse bulduğumuzdan daha iyi bir şekilde bırakmamız anlamına gelmektedir.

Doğaya asla çöp bırakmamalı, eğer ki etrafınızda çöp kutusu yoksa çöplerinizi yanınıza almalısınız. Kamp seyahatiniz bittikten sonra doğayı korumak adına etrafınızdaki çöpleri toplayabilirsiniz.

Sürdürülebilir Yolculuk

Kamp yapacağınız yere bireysel aracınızla gitmek çevreye, araba egzoz dumanından dolayı olumsuz etkide bulunacaktır. Eğer kamp yapacağınız yer yakınsa topluma taşıma araçlarını kullanabilir, değilse de ortak arkadaşlarınızın araçlarını kullanabilirsiniz. Böylece karbon ayak izinizi de azaltmış olacaksınız.

Yiyeceklerde de Sürdürülebilirlik

Kamp yaparken her şeyde olduğu gibi yiyeceklerimizde de sürdürülebilir davranmaya özen göstermeliyiz. Bu şekilde hem yiyeceklerimizi israf etmemiş oluruz hem de karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

Kamp süreniz boyunca yanınıza alacağınız yiyecekleri tek kullanımlık plastik kaplarda saklamak yerine yeniden kullanılabilir kapları yanınızda getirebilir ve onları kullanabilirsiniz. Kampta yapılacak yemeklerin sebze ağırlıklı olması, doğaya bırakacağınız atıkların da doğal olmasını sağlayacaktır.

En sonda ise her zaman olduğu gibi çöplerimizi etrafımızdaki çöp kutusuna atmalı, çok kutusu yoksa çöplerimizi yanımıza almalıyız.

Doğaya Saygılı Temizlik Ürünleri

Sürdürülebilir bir kamp deneyimi için önemli olan diğer bir adım ise sürdürülebilir temizlik malzemeleri kullanmaktır. Plastik diş fırçaları yerine ahşap diş fırçaları, zararlı deterjanlar yerine temiz içerikli deterjanlar kullanabilirsiniz. Böylece doğaya vereceğimiz zararı önleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, doğadaki kamp keyfinin tadını çıkarırken bir yandan da sürdürülebilir bir kamp yapabilirsiniz!

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir